elektrik port üyelik servisleri elektrik port üyelik servisleri

Süper Beyin Gerçekleşebilir mi?

Bilimadamları; iki farklı yerde bulunan laboratuvar farelerinin beyinlerini kablolarla bağladılar.Bir fare şifreleyici, diğer fare de şifre çözücüydüA- A+
28.02.2013 tarihli yazı 7808 kez okunmuştur.
Beyin kabloları,duygusal yani sezgisel hisseleri ve beynin motor sinyallerini bir fareden diğer fareye nakil etti.Yani ilk kez beyinden beyine iletişim sağlandı.Bir diğer adıyla ' Süper Beyin ' yapıldı.
 
Brezilyalı nörobiyolog Miguel Nicolelis ve Duke üniversitesindeki ekibiyle beraber bundan önce beyin-makine arayüzünü yapmışlardı.Bu süper beyin deneyiyle beraber organik bilgisayara doğru büyük bir adım attıklarını söylediler. Ayrıca felç geçirmiş ya da Locked-in Sendromu olan insanları güçlendirme araştırmalarında da yardımcı olacağını belirtti.
 
Prof.Nicolelis, “İki beyin arasında fonksiyonel bir bağlantı sağladık. İki beyini kapsayan bir süper beyin yarattık” ifadelerini kullandı
 

Ödül, Suya ulaşmak


Araştırmacılar ilk önce,farelere çözmeleri için basit bir problem verdi.Göstergenin ışığı yandığında,ışığın yandığı kola basılırsa su alabilecekleri öğretildi.
 
Araştırmacılar daha sonra ayrı odacıklara kemirgenleri yerleştirildiler ve mikroelektrot dizileri kullanarak beyinlerini bağladılar, bu bağladıkları kablo kabaca insanın bir saç teli çapında olmasıyla beraber, motor bilgilerini işleyen korteks alanına yerleştirdiler.
 
Camdan bir kapta bulunan fare 'şifreleyici' görevi görürken, ödül almak için gerekli ipuçlarını çözen bir diğer camdaki  aynı aleti gözlemleyen 'şifre çözücü' ikinci farenin beynine; diğer fareden sinyal gönderildi. Diğer fareden sinyali alan ikinci fare çok kolay bir şekilde ödüle ulaşmayı başardı.İkinci fare yani şifreleyici fare; karanlık bir ortamda ışıksız bırakıldı,sadece kendisini, diğer fareden gelen sinyallere yönlendirdi ve doğru kolu buldu.
 
Şifre çözücü fare %70 oranında maksimum başarı oranı elde etti.'Ben bu sorunun cevabını biliyorum ' 


Tabiki bilgi, gerçek zamanlı olarak iletilsede, öğrenme işlemi ani değildi. Öğrenme işlemi 45 gün almış.
 
Bu deney esnasında, birdenbire şifre çözücü fare; 'Ben bu soruyu biliyorum diyor' ve doğru kolu seçiyor. Eğer şifre çözücü fare suya ulaşamasaydı, şifreleyici farede onu verilen ödülü istemiyecekti.
 
Profösor şöyle açıkladı: ' Basitce ikinci fare biyolojik bir bilgisayar olarak çalıştı.'


Kaynak: BBC
Raşit Dursunoğlu Raşit Dursunoğlu Yazar Hakkında Tüm yazıları Mesaj gönder YazdırANKET
Endüstri 4.0 için En Hazır Sektör Hangisidir

Sonuçlar
Aktif etkinlik bulunmamaktadır.