elektrik port üyelik servisleri elektrik port üyelik servisleri

Holografik Teknoloji Soykırım Hikayelerine Tanıklık Etmenize Olanak Sağlıyor

Dünyada halen yaşayan 500.000 soykırım mağduru var ve 79 yaş ortalamasıyla dünya nüfusunun giderek azalan bir bölümünü oluşturuyorlar.Onların hikayeleri , teknolojideki yenilikçi çabalar sayesinde yaşayacak. Bunların en çarpıcı olanı , kuşkusuz, ICT (Institute for Creative Technologies) ‘nin katılımcılarına “Survivor( Hayatta Kalan)” adını verdiği ve survivorların 3D holografik avatarlarını oluşturarak , üzücü geçmişlerini kaydetmeyi ve korumayı amaçlayan SHOAH Projesi’dir.A- A+
16.02.2013 tarihli yazı 8731 kez okunmuştur.
Proje  yüksek duyarlılıkta  görüntünün geri oynatımı için , birden fazla kamera kullanarak görüşmeleri kaydetmek amacıyla  ICT tarafından geliştirilen ışık-sahne teknolojisine dayanıyor.

ICT  2000 yılından bu yana , ışık-sahne sistemleri ile insanların dijital versiyonlarını yaratıyor fakat araştırmacılar SHOAH Projesi için bu teknolojiyi önemli ölçüde geliştirdiler.

Proje ekibi, ilk kez holografik olarak  tam  bir vücut kaydedebilecekleri bir ışık-sahne sistemi kuruyor.Üstelik ekip bunu, bugüne kadar kurulmuş olan küçük çaplı yüz kayıt sistemlerine oranla, açısal ve mekansal olarak daha başarılı şekilde gerçekleştiriyor.


 
USC’de Bilgisayar Bilimi Profesörü ve ICT okulunda  da yardımcı müdür olarak görev yapan Poul Debevec ; “ Yaptığımız her şey değiştirilebilir hale geliyor ve katılımcıların ifadelerinin kapsamı bir ölçüde yeniden düzenlenebiliyor.Biz holografik olarak  bunu yansıttığımızda , görüntünün çok gerçekçi olduğuna dair tepkiler aldık.” diyor.

Enstitüsü “Benjamin Button’un Tuhaf Hikayesi” ve “ Avatar “ gibi filmlere katkıda bulunmuş olan Debevec proje için ; “ Bu, daha ileriye gitmek için ilham verecek türden bir proje çünkü kaydettiğimiz içerikler çok değerli.”  yorumunda bulunuyor.

Projenin survivorlarından ilki olan Pinchas Gutter, Polonya’nın Lodz kentinde doğdu ve şu an Toronto’da yaşıyor. İkinci Dünya Savaşı başladığında henüz 7 yaşındaydı. O, hayatta kalmayı başarmış bir Nazi esiri , bir survivor…

Gutter, 26 m’lik kubbe çapına sahip, 6000 den fazla LED ile aydınlatılmış, yeşil bir ekranın önünde kendi hikayesini anlatırken, proje ekibi Gutter’in anlattıklarını 3D bir filme dönüştürdü.Filmin yönetmenliğini üstlenen Stephen Smith , Gutter’e yüzlerce soru sordu.
 

 
Yakın zaman önce,  proje ekibi çalışmalarının bir kısmını sergilemek için USC Sinema Sanatları Okulu’ndaki bir oditoryumda, Gutter’in kimi zaman yürek burkan görüntülerini 2D olarak ve küçültülmüş bir boyutta holografik 3D olarak gösterdi. ICT teknolojisi hazır olduğunda, katılımcıların interaktif dijital avatarları 3D olarak tam boy görüntülenebilecek.
 

 
Stephen Smith proje için seçilmiş diğer katılımcılarla da görüşecek.Onlar, muhtemelen stüdyoda daha fazla zaman geçirecekler. Gutter’in anlatımı sırasında,  3 saat boyunca 7 adet yüksek hızlı kamera kayıtta kaldı, gelecekte ise 50 kamera ile 12 saate kadar kayıt yapılması planlanıyor.Kameralardan bazıları yüzüne, bazıları ellerine ve pek çoğu da tepeden tırnağa vücuda odaklanıyor.

Debevec, holografik teknolojiyi sonunda bilim adamlarına , siyasi liderlere ve diğer toplumsal figürlere de uygulamayı hayal ettiklerini söylüyor.

Selin Anaer Selin Anaer Yazar Hakkında Tüm yazıları Mesaj gönder YazdırANKET
Endüstri 4.0 için En Hazır Sektör Hangisidir

Sonuçlar
Aktif etkinlik bulunmamaktadır.