elektrik port üyelik servisleri elektrik port üyelik servisleri

3 Boyutlu Yazıcı İle Evde Silah Üretmek

ABD'nin Texas eyaletinde yaşayan, Hukuk Fakültesi ikinci sınıf öğrencisi Cody Wilson 3B printer ile silah tasarladı. Tasarladığı silahlardan görüntüler, videolar ve Wilson'un hükümetle yaşadıkları haberin devamında.A- A+
10.05.2013 tarihli yazı 24880 kez okunmuştur.
3 Boyutlu yazıcı; Barack Obama'nın bir konuşmasında  "Geleceğin sanayi devremini yaratacak teknoloji"  diyerek bahsettiği, sadece hayal gücünüzün ve tasarım programlarının kapasiteleriyle sınırlı olarak istediğiniz herşeyi üretebileceğiniz bir yazıcı çeşididir.
 
 

3B yazıcılar ile film ve oyunlardaki sevilen figürlerden, silah parçalarına kadar birçok prototip dakikalar içinde oluşturulabiliyor. Yaklaşık 1.500 Dolardan başlayan fiyatları ile başta hobiciler olmak üzere birçok kişinin sahip olabileceği bir yazıcı çeşidi.
 
 

Ancak son zamanlarda 3 Boyutlu yazıcılar amaçlarının çok dışında kullanılmaya başladı. 14 Aralık günü Sandy Hook İlkokulunda 26 kişinin ölümüne sebep olan Adam Lanza'nın, bu eylemi gerçekleştirmek için gerekli silahları 3B yazıcıdan çıkarttığı iddia edilmişti.

Bu haberler gündemdeki yerini korurken, ABD'de yaşayan, Hukuk Fakültesi ikinci sınıf öğrencisi Cody Wilson'da kendi 3B yazıcısı ile silah tasarladı ve bu silahların .STL uzantılı (3B Yazıcıya Gönderilen Dosya) dosyalarını kendi sitesi üzerinden yayınladı. Bu dosyaların indirme sayısının 100.000'i aşması sonucu ABD Hükümeti Wilson'a verdiği emirle dosyaları siteden kaldırttı. Ancak 100.000 kez indirilen çizim dosyaları hala internette dolaşmakta.
 

İlginizi Çekebilir :3D Baskı ve Özel Efektler

Bireysel silahlanmanın hızla arttığı son günlerde bu tür paylaşımlar tüm dünya açısından büyük sorun teşkil ediyor. Başta Glock marka silah olmak üzere bir çok silah normalde X-Ray'de tanınamıyor. Ancak güvenlik önlemi olarak bu silahlara çeşitli metal parçalar ekleniyor ve X-Ray'de farkedilmesi sağlanıyor.

3B yazıcıların sayısının artması sonucu kişisel olarak silah üretilmesi ve bu silahların tamamen plastik olması nedeniyle X-Ray gibi güvenlik cihazlarında görünmemesi birçok kanlı eylemin önüne açacağa benziyor. Umurız yetkililer gerekli önlemleri alır ve 3B yazıcılar sadece teknolojik çalışmalar için kullanılır.
 
Cody Wilson'un Çalışmaları Hakkında Bilgi Vermek Amaçlı Hazırladığı Video
 

 
Ozan Orkun Ozan Orkun Yazar Hakkında Tüm yazıları Mesaj gönder YazdırANKET
Endüstri 4.0 için En Hazır Sektör Hangisidir

Sonuçlar
Aktif etkinlik bulunmamaktadır.