elektrik port üyelik servisleri elektrik port üyelik servisleri

TÜBİTAK'tan Üniversiteliler İçin Yazılım Kampı

TÜBİTAK ULAKBİM tarafından bu yaz ilk defa Pardus Yazılım Kampı gerçekleştiriliyor. Üniversite,Yüksek Lisans ve Doktora öğrencilerinin katılabileceği kampın sonunda her öğrenciye telif hakkı ücreti ödenecek. Detaylar haberin devamında.A- A+
20.05.2013 tarihli yazı 10618 kez okunmuştur.
TÜBİTAK Ulusal Akademik Ağ ve Bilim Merkezi (ULAKBİM) tarafından bu yıl ilk defa Pardus Yazılım Kampı düzenliyor. Kampta üniversite öğrencileri, yüksek lisans ve doktora öğrencileri öncülüğünde açık kaynak yazılım geliştirecek. 

Açık kaynak yazılıma ilginin arttırılması amacıyla düzenlenen kamp 3 ay sürecek. Kamptaki her öğrenci bir lider ile birlikte yazılım geliştirecek. Kamp için yüksek lisans ve doktora öğrencilerinin 27 Mayıs tarihine kadar başvuruda bulunması gerekiyor.

Takım liderleri kamp boyunca çalışacakları öğrencileri kamp.pardus.org.tr adresinden kendileri seçecek.Kampa her bölgeden 3 üniversite olmak üzere toplam 21 farklı üniversite katılacak. Öğrenciler, liderleri eşliğinde Tübirak tarafından belirlenen; cihaz yönetimi, e-posta, eğitim teknlolojileri, kimlik yönetimi, pardus kurulum, libre ofis, masaüstü uygulamalar, mobil uygulama gibi konularda proje geliştircek.

Proje kapsamında telif haklarına kapsamında projeden bağımsız olarak üniversite öğrencilerine 2.000 TL, yüksek lisans ve doktora öğrencisi olan liderlere ise 3.000 TL ödeme yapılacak. Dereceye giren ilk 3 proje ise ayrıyetten tekrardan ödüllendirilecek.

27 Mayıs’ta son bulacak Pardus Yazılım Kampı için kamp.pardus.org.tr adresinden ayrıntılı bilgi edinilebilir. Kamp, 21 Haziran’da başlayıp 23 Eylül’de sona erecek
Ozan Orkun Ozan Orkun Yazar Hakkında Tüm yazıları Mesaj gönder YazdırAktif etkinlik bulunmamaktadır.