elektrik port üyelik servisleri elektrik port üyelik servisleri

NASA’nın yeni umudu:
LED

Günümüz astronotlarının yaşamış olduğu en büyük problem olan uykusuzluğa LED paneller ile çözüm arayan NASA, Uluslararası Uzay İstasyonu'na büyük bir yatırım yapmaya hazırlanıyor.A- A+
26.12.2012 tarihli yazı 13851 kez okunmuştur.
Uyku düzensizliği çağımızın en büyük sorunlarından biri. Performans düşüklüğüne, hafıza kayıplarına ve bunlar gibi birçok diğer ciddi rahatsızlığa sebep olan uykusuzluk, özellikle astronotların korkulu rüyası durumunda. Çünkü, yaşamınızı Dünya’nın etrafında dönen 150 milyar dolarlık bir uzay gemisi içinde geçiriyorsanız, size verilen sorumluluğu eksiksiz bir şekilde yerine getirebilmeniz için uyumanız gerekiyor. NASA bu kronik astronot hastalığına çözüm olarak geliştirdiği yeni LED aydınlatma teknolojisini yakın gelecekte Uluslararası Uzay İstasyonu’na kurmayı amaçlıyor. 
 

Tedavi?
Astronot Michael Fincke ve 'LEDs'

Aşırı gürültü ve yüksek basınca sahip UUİ içerisinde uyumak sanıldığı kadar kolay olmuyor ve bu yüzden astronotların neredeyse yarısı uyku hapı almak zornda kalıyor. Bu kolay bir çözüm yolu olarak görünse de uzun vadede bağımlılık sorunlarına ve acil durumlarda uyanamama/tepki verememe sorunlarına yol açıyor.  Bu sebeplerden dolayı ya zombi gibi ortada dolaşan ya da ilaç bağımlısı haline gelmiş astronot görmek artık çok sıradan bir durum haline gelmiş durumda.

Doğanın taklidi mi?


NASA’nın yeni çözümü: insan beynine ışık döngülerine cevap verecek klavuzlar göndermek. Ajans, Uluslararası Uzay İstasyonu’nun Birleşik Devletler Bölümü’nü  11.2 milyon dolar harcayarak bu yeni teknolojiyle donatacak. 2016 yılında bitirilmesi planlanan bu çalışmayla beraber sabahları mavi, gün boyu beyaz, akşamları ise kırmızı renkte aydınlatılma yapılarak doğa simule edilmiş olacak. 
 NASA'nın Aydınlatma Modülü

Uzayda sürekli olarak karşılaşılan bu durum Dünya’da ise kış bunalımı olarak biliniyor. Bunun için üretilmiş olan Işıksal Terapi Cihazları mevsimsel duygu durumu bozukluklarını tedavi etmeye çalışmakta. Mavimsi ışık hilesi beyni yanıltıp, uyku hissi oluşturan melatonini baskılayıp enerji üretimini arttıran melonopsini tetikliyor. Kırmızımsı Ledler ise tam tersi bir etki yaratarak uyuşukluk hissini indüklüyor. NASA’nın çalışması da bu prensipleri baz alarak mevcut soruna bir çözüm aramak üzere kurulmuş. 

Ajans, aydınlatmayı yeryüzü üzerinden kontrol edebileceği gibi direkt olarak astronotların isteğine de bırakabilir. Sistem astronotları daha düzeli bir uykuya hazırlayacakmış gibi görünse de çalışma saatleri arasında bir kayma probleminin kapılarını açacağını da işaret etmekte.

Peki sizce LEDler iyi dinlenmiş, daha iyi odaklanabilen UUİ çalışanlarının oluşumuna katlı sağlayabilir mi? Eğer sistem düzgün olarak çalışırsa sonuçları kesin olarak ölçme imkanı olmasa da  bir farklılık bariz şekilde belli olacak ama olur da başarısızlıkla sonuçlanırsa, muhtemelen NASA’nın bütçe açığıyla ilgili birçok yeni haber duymuş olacağız.

Kaynak: NASA

ANKET
Endüstri 4.0 için En Hazır Sektör Hangisidir

Sonuçlar
Aktif etkinlik bulunmamaktadır.