elektrik port üyelik servisleri elektrik port üyelik servisleri

İndüksiyon Lambaları:
En uzun ömürlü lambalar

Bu yazımızda özellikleriyle diğer lambalardan daha cazip dünyanın en uzun ömürlü lambası olan manyetik elektrotsuz indüksiyon lambalarının diğer isimleriyle "elektro lamp, LVD" özelliklerine, çalışma prensibine, avantajlarına değineceğiz.A- A+
10.10.2013 tarihli yazı 35687 kez okunmuştur.
İndüksiyon lambaları ya da diğer adlarıyla "elekto lamp, LVD" lambası dünyada ilk ve tek, manyetik indüksiyon ile gaz ışınımı ile ışık yayan çok uzun ömürlü lambadır. 2004 yılında piyasaya sunulan ve fuarlarda gösterilen indüksiyon lambaları LED lambalardan daha parlak ışık veren, tararruflu lambalardan bile 10 kata kadar daha uzun ömürlü olan günümüzün son teknolojik ürünüdür. Gittikçe artan kullanım alanıyla birlikte hiç şüphesiz bol bol aşina olacağımız bir lamba türü olacaktır.


İndüksiyon lambalarının çalışma prensibi nedir?

 
Bilinen prensiplere göre, basit bir mekanizma ile gaz deşarjından ışık elde edilir. Metal indüksiyon bobinlerinden oluşan elektromanyetik transformatörler, içinde gazı bulunduran cam tüp etrafında, elektronik ballast tarafından oluşturulan yüksek frekansı kullanarak, elektromanyetik alan oluşturur. Deşarj hattı, serbest elektronların ivmelenmesini sağlayan bir kapalı devre yaratır. Bu elektronlar, cıva atomları ile çarpışır ve elektronlarını tahrik eder. Bu atomlardan tahrik edilen elektronlar, yüksek enerji seviyesinden daha sabit düşük enerji seviyesine geçerken, ultraviyole radyasyon yayarlar. Oluşturulan UV radyasyon, tüp yüzeyindeki fosfor katmandan geçerken, görünebilir ışığa dönüşür. 

 


Floresan lambalardaki renk serisine sahip olduğundan iç mekanlarda da kullanılabilir. İndüksiyon bobini 2,65 MHz frekansla çalışır ve diğer deşarj lambalarından farklı olarak flicker etkisi yoktur. Ayrıca yüksek çalışma frekansı sayesinde stroboskobik etki oluşturmaması ve uzun ömürlü olması sayesinde endüstriyel alanda kullanıma elverişlidir. İndüksiyon lambaları şebeke dalgalanmalarından etkilenmez. Lambaların ışıksal verimleri ortalama 80lm/W değerindedir ve bu değer bir çok tipe kıyasla oldukça yüksektir.


Neden diğer lamba çeşitlerine göre daha uzun ömürlü?

Elektrod ya da, zarar görebilecek filamen olmadığı için, ömür uzamaktadır. Uzun süreli yüksek performansı 10 yıla kadar çıkar. Bu süre; akkor lambalardan 100 kat, HID lambalardan 5-15 kat ve floresan lambalardan 5-10 kat daha fazla olmaktadır.


İndüksiyon Lambalarının Özellik ve Avantajları

İndüksiyon lambaları yerini aldığı diğer aydınlatma uygulamalarına göre enerji ve bakım masraflarından %35-55 oranında tasarruf edilmesini sağlar. Avantajlarını sıralayacak olursak;
 
Uzun ömür: Elektrod olmaması nedeniyle olağanüstü artan ömüre mevcuttur.

► Çok yüksek enerji dönüşüm verimliliği: 62-90 Lumen/Watt arasındadır. Ortalama 80 Lumen/Watt'tır. Verilen ışığın zamanla gücünü yitirmemesi ve diğer kaynaklara göre filamen buharlaşma olmaması nedeniyle lümen kaybı minimumdur.
 

Diğer lamba türlerine göre lümen/ömür karşılaştırması 


► İlginizi Çekebilir: Akkor Flamanlı (Enkandesan) Lambalar


Anında devreye girer: Diğer yaygın endüstriyel ve ticari aydınlatma kaynaklarının aksine, anında devreye girer. Isındıkça kuvvetlenmesini beklemenize gerek kalmaz.
 
► Geniş voltaj ve Watt aralığına sahiptir: 120-277V, 12/24DC ; 40W-400W.
 
► Bakım masrafı yoktur: Bakım maliyetlerinin azlığı, ulaşılması zor bölgeler, tünel ve yol gibi meşgul yerler için önemli bir avantajdır.
 
► Sağlıklı, güvenli ve çevre dostudur: Titreşimsiz ve az parıltılı olması nedeniyle, yarattığı beyaz ışık, göz sağlığı için maksimum koruma sağlar. Geniş renk skalasıyla bu korumayı daha da arttırır. Daha az CO2 salınımı ve cıva atığı olmaması sebebiyle çevrenin korunmasına da katkıda bulunur.

Etkili kullanım olanağı sunar: Tekrar yanma süresi hemendir, lamba ısınmaz bu nedenle ısı problemiyle karşılaşılmaz.


İndüksiyon aydınlatma teknolojisinin hızlı bir gösterisi


İndüksiyon Lambalarının Kullanım Alanları

Farklı armatür yapıları ve farklı güçteki lamba çeşitleri ile çok geniş bir kullanım alanı vardır.

 

Sokak lambaları, otopark aydınlatmaları, dış cephe aydınlatmaları, benzinciler ve alışveriş merkezleri için kanopi tipi lambalar, projektörler, bahçe lambaları, tünel lambaları ve daha pek çok yerde kullanım imkanı vardır.

 

Kaynaklar:

►eco-gps.com 
►Umut Telekom-Aydınlatma
►Renso Energy
►duxlite.com
►Foton Elektroteknik

Aktif etkinlik bulunmamaktadır.
ANKET
Endüstri 4.0 için En Hazır Sektör Hangisidir

Sonuçlar