elektrik port üyelik servisleri elektrik port üyelik servisleri

Fritzing Devre Tasarımı Eğitimi |
1. Bölüm

Fritzing, Arduino ve diğer elektronik tabanlı projelerde prototipten üretime geçerken üretim maliyetlerini azaltmayı ve çıkabilecek fiziksel sorunları en aza indirgemeyi amaçlayan açık kaynak kodlu bir devre tasarım programıdır. Bu dersimizde Fritzing'e giriş yapıyoruz.A- A+
26.10.2013 tarihli yazı 47218 kez okunmuştur.
Fritzing, açık kaynak kodlu bir devre tasarım programıdır. Projeleriniz üretime geçmeden önce prototip hazırlamakta kullanılabilir. Linux, Windows, Mac OS X işletim sistemlerinde çalışabilen program, Arduino ve diğer elektronik tabanlı projelerde prototipten üretime geçerken üretim maliyetlerini azaltmayı ve ortaya çıkabilecek fiziksel sorunları en aza indirmeyi amaçlamaktadır. Üç bölümden oluşacak eğitimlerimizin bu bölümünde programı genel hatlarıyla tanıyacağız.


►İlginizi Çekebilir: Arduino İle Melodi Geliştirmek

 

Fritzing tasarımcılarının sizler için hazırladığı Fritzing Başlangıç videosunu izleyebilirsiniz
 

Programın arayüzü kullanmayı çok basit kılan bir tasarıma sahiptir. Diğer elektronik programlarda olduğu gibi sürükle-bırak mantığı ile malzemeleri proje alanına yerleştiriyorsunuz ve bir breadboard üzerinde kablo yardımıyla malzemeleri birbirine bağlıyorsunuz. Eğer hatalı bir bağlantı yaparsanız program sizi renklerle (görsel olarak) uyarıyor. Bunun yanısıra isterseniz “Breadboard-Schematic-PCB” menüsü ile 3 tür proje görüntüsü arasında geçiş yapabiliyorsunuz. Yani program size şema ve baskı devre çıkarmanız için de yardımcı oluyor. Tabi ki profesyonel bir şekilde çıkaramıyor ama, siz progrtamın devreyi düzenlemesinde biraz yardımcı olursanız program size hiç de hafife alınmayacak seçenekler sunabiliyor. Tüm bunlara ek olarak sonucu PDF’ye aktararak daha sonra herhangi bir yazıcıdan asetata, kağıda vs.. çıktı almanızı mümkün kılıyor.

 

Programın en büyük eksiği simülasyon özelliğine sahip olmaması, ancak sağladığı Arduino , shield ve modül kütüphanesi desteği programı bu alanda çalışma yapanlar için oldukça kullanışlı hale getiriyor. Simülasyon oluşturma yönünde de çalışmaların olduğu ve yakın zamanda yeni versiyonlarda bu özelliğin kullanıcılara sunulabileceği söyleniyor.
 
 

Adım 1 Fritzing Programını İndirme ve Yükleme


Fritzing sitesi üzerinden işletim sisteminize uygun yükleme dosyasını seçip bilgisayarımıza indirerek başlayalım. Programı bilgisayarımıza yüklemek için sayfadaki yönergeleri izleyiniz. Tüm özellikleri aktif halde doğru bir yükleme yaparsanız, büyük parça kütüphaneleri de program içerisine eklenmiş olarak kurulum tamamlanacaktır. Teller, butınlar, dirençler gibi temel bileşenlerin yanı sıra, Arduino kartları ve sensörler de bu kütüphaneye dahil olarak size sunulmaktadır.

► Arduino Video Ders: Mesafe Sensörü ile Proje GeliştirmeFritzing eğitimlerimiz devre tasarımı ve baskı devre oluşturma ile devam edecektir. Takipte kalın!
 
Kaynak
 
► Arduino.cc
 

Emre ARSLAN Emre ARSLAN Yazar Hakkında Tüm yazıları Mesaj gönder YazdırAktif etkinlik bulunmamaktadır.
ANKET
Endüstri 4.0 için En Hazır Sektör Hangisidir

Sonuçlar