elektrik port üyelik servisleri elektrik port üyelik servisleri

Volvo’dan 85. Yıldönümü Hatırası

Dayanıklı olmaktı onların amacı ve oldular da. Tabi dayanıklılığın yanında güvenlik de önemliydi.. emniyet kemerinin ilk geliştiricisi oldular. 85 yıllık bir efsane, şehir tipi tankların yaratıcısı - VolvoA- A+
18.10.2012 tarihli yazı 11146 kez okunmuştur.

Sağlamlığın ve Güvenliğin Mucidi


Çin merkezli  Geely adlı üretici firmanın asıl sahibi olduğu ve İsveç’in önde gelen otomobil ikonlarından biri olan Volvo, 85. Yıldönümünü kutluyor. 14 Nisan 1927 tarihinde, saat 10 sularında firmanın ilk seri üretimi olan Volvo ÖV4, üretim bandında yolculuğunu tamamlayıp Göteborg’daki fabrikanın kapılarından dışarıya çıkartılan araç, bundan tam 85 sene sonra yine aynı kapıdan görücüye çıktı. Dünya üzerindeki bir çok iyi tanınan firmanın sahip olduğu gibi, Volvo’nun da şansla dolu dolambaçlı yollardan geçen ve anlatılmaya değer, dikkat çekici bir hikayesi var. 
‘’Volvo’’ ismi, bundan tam 100 sene önce Mayıs 1911’de, yine önde gelen bir İsveç’li firma olan bilye yatakları üreticisi SKF tarafından tescil edildi.

Volvo aslında latince bir kelimedir ve dilimizdeki karşılığı ‘döndürmek’ kelimesine yakındır. Bu kelime ‘üzerinde’ anlamına gelen ‘Volvere’  kelimesiyle konjüge edilmiş ve bu eylem, SKF’nin bilye yataklarının marka ismi olarak kullanılmıştır.
Bu isim 16 yıl sonra SKF tarafından, İsveç’in pürüzlü ve donmuş yolları gibi nadir ve zorlu durumlarda kullanılabilecek özel üretim araba tasarlama girişimiyle beraber piyasadan çekildi. 

Sağlam ve dayanıklı olmayı güzel görünmenin hep önünde tutmuş olan  Volvo,  daha o yıllarda bile araçlarını güvenli ve kaliteli sloganıyla  piyasaya sürmüş bulundu. 
Gerçeği söylemek gerekirse, Volvo’nun marka değerinin en önemli özelliği ve kalite işareti; modaya uygunluğun zorunlu hale gelmesinden uzun süre önce, otomotiv güvenliği üzerindeki çalışmaları ve tasarım odaklı faaliyetleri olmuştur.Volvo, günümüzde kullanılan modern Üç-Nokta Emniyet Kemeri’ni geliştirmiş ve 1959 yılında, bunun artık standart bir donanım olduğunu tüm dünyaya duyurmuştur. Geri kafalı bir çok tahmine ve öngörüye rağmen üç-nokta emiyet kemeri, en az 1 milyon insan yaşamını kurtarmıştır. 

Geely’nin sahibi olduğu Volvo, günümüzde dünyanın önde gelen ticari araç üreticilerinden biri olup; yılda yaklaşık 500,000 civarında araç satışı gerçekleştirmektedir. 

Kaynak: Engadged

ANKET
Endüstri 4.0 için En Hazır Sektör Hangisidir

Sonuçlar
Aktif etkinlik bulunmamaktadır.