elektrik port üyelik servisleri elektrik port üyelik servisleri

İp Cambazı Robot

Daha önce görmüş olduğumuz yürüyen, koşan, zıplayan, futbol oynayan ve bunun gibi birçok insan davranışını sergileyebilen robotlar ailesine yepyeni bir üye daha katılıyor. Bu seferki yeteneğimiz ise bir ip cambazı. Evet evet, doğru duydunuz. İşte karşınızda ip cambazı Robot!A- A+
13.12.2012 tarihli yazı 9141 kez okunmuştur.
Daha önce yapmış olduğu ‘Minyatür Bisikletli’ ve ‘Cambaz Ayaklı’ robotlarıyla oldukça ilgi çeken robot bilimci Dr. Guero yeni projesiyle yine karşımızda. İlginç mucidimiz bu sefer ise daha önceki robotlarını modifiye ederek ip üzerinde dengede durup ileri-geri yönde ilerleyebilen bir ip cambazı yaratmış. Kondo KHR-3HV kitinden(şu anda fiyatı 1800$ civarında) temelini alan Primer-V4 isimli robotuna, yapmış olduğu bir takım modifikasyon ve yazılım güncellemesiyle beraber 4 mm kalınlığındaki gergin çelik bir ip üzerinde yürüme yeteneğini kazandırmış.

Aşağıdaki videoda da görebileceğiniz gibi Dr. Guero’nun robotu, ip üzerindeki dengesini yapmış olduğu saniyelik analizlerle beraber kollarını sağa sola dalgalandırma hareketiyle sağlıyor. Dr Guero’nun sitesinde robotun değişik yönlerdeki bu hareketinin eğim sensörleri sayesinde gerçeklendiği bilgisine yer verilmekte. Canlı performansçıların ayak parmaklarını ipi kavramak için kullanması fikrinden yola çıkılarak Primer-V4’un ayak tabanlarına yerleştirilen oluklarla birlikte denge sorununa bir çözüm getirilmiş olduğu ayrıca buna ek olarak standart kolların yerine kullanılan güç arttırıcı kısımlarla beraber daha sağlam bir denge yapısının oluşturulduğu söylenilebilir.Asıl adı Masahiko Yamaguchi olan Dr. Guero, Japonya’nın önce gelen bilimcilerinden biri olup, Japon İleri Endüstriyel Bilim ve Teknoloji Enstitüsü, Boston Dynamics ve Osaka Üniversitesi gibi prestijli laboratuvarlarda çalışmalarına devam etmektedir. 

Dr. Guero'nun web sitesi: http://ai2001.ifdef.jp/

Haberin videosu:ANKET
Endüstri 4.0 için En Hazır Sektör Hangisidir

Sonuçlar
Aktif etkinlik bulunmamaktadır.