elektrik port üyelik servisleri elektrik port üyelik servisleri

Geleceğimiz Güneş Panelli “Solar” Otoyollardan mı Geçiyor?

Yenilenebilir enerji özellikle güneş enerjisi artık yaşamımızın vazgeçilmez bir parçası. Güneş panelli tarlalardan, küçük ev aletlerine kadar hayatımızın birçok bölümünde irili ufaklı solar cihazlarla karşılaşmak mümkün. Fakat gelecekte bir adım öne çıkıp, acaba ulaşımda da bu teknolojiyi kullanmamız mümkün olacak mı? Gelin bu teknoloji konseptini birlikte inceleyelim.A- A+
20.07.2013 tarihli yazı 12302 kez okunmuştur.
Temel olarak “yüzey” ve “iç teknoloji” şeklinde iki basit yapıdan oluşan solar otoyol konsepti, güneş enerjini maksimum düzeyde kullanarak sürücülere duyarlı, teknolojik ve daha çevreci otoyol sistemleri oluşturmayı temel almaktadır.

Yüzey kısmında, dıştan içe doğru sağlamlaştırışmış kırılmaz cam yüzey,  sürücüye yol göstermek için yerleştirilmiş LED teknolojisi bozulmalara ve deformasyonlara karşı ekstra güç göstermek için tasarlanan Destek Katmanı ve son olarak geri dönüşümlü malzemelerden üretilen ve tüm yüzeyi tutmak için oluşturulan Ana Katman’dan oluşur
 
.

İç yüzey güneş enerjisini depolar ve gerektiğinde kullanılmak üzere belli arajmanlarda depolar. Daha sonra yüzeydeki sensörlerden gelen araç hızı, azami hız bilgisi gibi değerlerle birlikte iç katmandaki değerlendirme merkezinde etüt edilip, ortaya çıkan veriler bir üst katmandaki led ekran sayesinde sürüce aktarılır. Bu veriler güneş enerjisinin depolanmış enerjisi ile birlikte şeritlerin aydınlatmasında  otoyol üzerinde bulunan hareket halindeki araçların “Yavaşlayın!” yada “Dur!” gibi ikazlarla yönlendirilmesi için kullanılır.

 

►İlginizi Çekebilir: Güneş Enerjili 10 Harika Cihaz


 


Özellikle geceleri yeterli ışık bulunmayan otoyollarda, hız ve net görememe odaklı kazaların önüne geçmeyi amaçlayan bu konsept, Amerika başta olmak üzere bir çok Avrupa ülkesinde yakından incelenen ve takip edilen projeler arasında ismini sıkça söz ettirmektedir. Kim bilir? Belki 5-10 yıl içerisinde bu teknolojiyi otoyollarda ve birçok tehlikeli taşıma yerlerinde görebileceğiz.  

 

Kaynak


►Laptopmag.com
 
İbrahim Kuşçu İbrahim Kuşçu Yazar Hakkında Tüm yazıları Mesaj gönder YazdırANKET
Endüstri 4.0 için En Hazır Sektör Hangisidir

Sonuçlar
Aktif etkinlik bulunmamaktadır.