elektrik port üyelik servisleri elektrik port üyelik servisleri

Elektrikli Araç Üretiminde Sıradışı Teknoloji |
V-tent Şarj!

Dünya otomobil devleri geleceğin elektrikli araçlarını üretmek için yarışırken, ODTÜ’lü tasarım firması designnobis, şarj tasarım konusunda önemli bir adım attı. V-tent adını verdikleri branda teknolojisi ile elektrikli araç şarjı artık çok daha kolay!A- A+
21.10.2013 tarihli yazı 15220 kez okunmuştur.
21. yüzyılda taşıtların ve enerji ihtiyacının hızla artmasıyla birlikte klasik enerji kaynakları buna paralel olarak büyük bir ivmeyle azalmaya başladı. Petrolün gitgide azalması, rafineri fiyatlarının artması ve bu enerjinin çevreye verdiği zararlar göz önüne alınınca; alternatif enerji kaynaklarıyla çalışan taşıtlara olan rağbet epey arttı. Odtü’de faaliyet gösteren tasarım firması Designnobis, alternatif enerjiyle çalışan araçların şarjı konusunda önemli bir adım atmış gibi görünüyor.

Esnek solar panellere sahip branda, üzerinde bulunan mikrotübüller sayesinde güneş enerjini %20 daha fazla absorbe edip, depolanabilir enerji olarak araç slotlarına gönderiyor. Bir battaniye esnekliğine sahip brandanın en büyük avantajlarından biri üzerinde bulunan fotovoltaik hücreler. Sıradan bir fotosele göre daha fazla enerji üreten bu hücreler, mikrotübüller sayesinde dinamik olarak hareket edip, daha fazla enerjiyi daha kısa sürede alt katmana gönderebiliyor.

Araca enerjiyi transfer eden slotlardaki göstergeler sayesinde araçtaki deponun durumunu, depoyla ne kadar yol gidilebileceği ve tahmini dolma süresi gibi parametreler hakkında bilgi alınabiliyor. 
Dünya çevre oscarları olarak da bilinen “Green dot awards”da ödüle layık görülen konsept, şimdiden geleceğin alternatif enerji konseptlerinden biri olarak gösterilmekte. Amerika başta olmak üzere dünyanın 4 bir yanından teklif aldıklarınını belirten proje ekibi, şimdiden farklı alternatif enerji kaynaklarının dizaynı konusunda çalışamalara başlamış durumda. Kim bilir? Belki birkaç yıl sonra bu teknolojiyi cadde aralarında ve marketlerde görebileceğiz. Kaynak:


► Designnobis

İbrahim Kuşçu İbrahim Kuşçu Yazar Hakkında Tüm yazıları Mesaj gönder YazdırANKET
Endüstri 4.0 için En Hazır Sektör Hangisidir

Sonuçlar
Aktif etkinlik bulunmamaktadır.