elektrik port üyelik servisleri elektrik port üyelik servisleri

Ev Yapımı Rüzgar Gülü Elektrik Faturasını Yarıya İndirdi

Çankırı'nın Yapraklı ilçesinde yaşayan, Mucit Faruk olarak tanınan 67 yaşındaki emekli memur Faruk Resul evinin çatısına kurduğu rüzgar gülü ile elektrik faturası nasıl yarıya düşürdüğünü anlattı.A- A+
21.04.2013 tarihli yazı 27152 kez okunmuştur.
Çankırının Yapraklı ilçesinde yaşayan, 'Mucit Faruk' olarak tanınan 67 yaşındaki emekli memur Faruk Resul evinin çatısına kurduğu rüzgar gülü ile elektrik faturasını yarıya indirdi.
 

Yaptığı açıklamada, 150 liralık elektrik faturasını düşürmek için çare aradığını, küçüklüğünden beri ilgisini çeken rüzgar enerjisi ile bu sorunu çözmeye karar verdiğini söyleyen Resul 5 aylık çalışmanın ardından evinin çatısına kurduğu rüzgar gülü projesini nasıl gerçekleştirdiğini anlattı.

Yerli malzeme kullanarak 2500 liraya mal ettiği rüzgar türbini ile 12V üreten Mucit Faruk daha sonra bu gerilimi şebeke gerilimine yani 220 V'a yükseltiyor. Ürettiği bu elektriği başta evinin aydınlatması olmak üzere bilgisayar ve televizyon gibi elektrikli aletlerde kullandığını bu sayede de elektrik faturasını %50 azalttığını ifade ediyor. 
 

Mucit Faruk imkan sağlanması halinde daha fazla elektrik üretebileceğini, hatta mahallenin bile elektrik ihtiyacını karşılayabileceğini söylüyor.

►Kaynak 
Enerji World
Ozan Orkun Ozan Orkun Yazar Hakkında Tüm yazıları Mesaj gönder YazdırANKET
Endüstri 4.0 için En Hazır Sektör Hangisidir

Sonuçlar
Aktif etkinlik bulunmamaktadır.