elektrik port üyelik servisleri elektrik port üyelik servisleri

Enerji Hasadı |
Bitkilerle Doğrudan Enerji Üretimi

Güneş Sisteminin en büyük enerji kaynağı şüphesiz ki Güneş. Peki biz bu kaynaktan ne kadar yararlanabiliyoruz ? Güneş panellerinin %15-20 verimle çalıştığı günümüzde %100 verimle çalışan güneş enerjisi yöntemi geliştirildi. Detaylar haberin devamında.A- A+
22.05.2013 tarihli yazı 15621 kez okunmuştur.
Dünya'ya gelen güneş ışınlarının çok küçük bir kısmı kullanılabilir enerjiye dönüştürülebiliyor.

Georgia Üniversitesinden bir grup araştırmacı güneşten en iyi şekilde yararlanabilen canlı türü bitkileri kullanarak elektrik üretmeyi başardı.

Georgia Üniversitesi Mühendislik Fakültesinden Yardımcı Doçent Doktor Ramaraja Ramasamy yaptığı açıklamada, " Bitkiler fotosentez sırasında her fotona karşılık elektron üretir yani %100 verimle çalışır. Standart güneş panellerinde ise verim %12-17 civarındadır.


 
Fotosentez sırasında bitkiler güneş enerjisi ile suyu parçalayıp hidrojen ve serbest elektron elde ederler. Elde edilen serbest elektronlar ise besin üretiminin en önemli parçasıdır. Yaptığımız çalışmalarla bitkiler elektronu besin yapımında kullanmadan önce bu serbest elektronları yakalamak için yeni bir yol geliştirdik.

İnsan saçından 50.000 kat daha ince karbon nanotüpler sayesinde serbest elektronları yakalayıp bunları elektrik üretiminde kullanabiliyoruz, bu daha önce denenen yöntemlere göre çok daha fazla elektrik üretmemizi sağlıyor" dedi.

Ramasamy işbirlikçilerin gerekli finans desteğini sağlandığı zaman teknolojinin çok daha fazla gelişim göstereceğini belirtti.

Kaynak
Georgia Üniversitesi
Ozan Orkun Ozan Orkun Yazar Hakkında Tüm yazıları Mesaj gönder YazdırANKET
Endüstri 4.0 için En Hazır Sektör Hangisidir

Sonuçlar
Aktif etkinlik bulunmamaktadır.