elektrik port üyelik servisleri elektrik port üyelik servisleri

Dünya Güneş Enerjisi Kapasitesinde Yeni Rekor

Avrupa Fotovoltaik Endüstri Birliği (EPIA) dünyadaki kombine güneş enerjisi kapasitesinin 100 GW’ı aştığını duyurdu. Yeni rekor 101 GW …A- A+
16.02.2013 tarihli yazı 10182 kez okunmuştur.2012 yılında rüzgar enerjisi kapasitesinde kırılan rekorun ardından gelen bu haber , yenilenebilir enerjinin yükselişine büyük bir hızla devam ettiğini gösteriyor.
Güneş enerjisinin dev çiftliklerden kişisel güneş panellerine kadar yaygınlaşmasıyla birlikte , güneşten, kömür yakma tesisleri ya da bir nükleer reaktör kadar enerji üretmek mümkün hale geldi.Hem de temiz bir enerji…

Gelecekte yenilenebilir enerji nin devamlılığını kolaylaştıracak olan bu yükseliş , dünyanın petrol ve diğer fosil yakıtlara olan bağımlılığını da önemli ölçüde azaltacaktır.

Geçtiğimiz yıl , dünya çapında 30 GW’ın üzerinde güneş paneli kuruldu.Bu da güneş enerjisi kapasitesini , sadece 10 yıl önce belirlenen sektörel beklentilerin çok ötesine taşıdı.

Gerek güneş enerjisi  , gerekse rüzgar enerjisi üretiminde kırılan rekorlar , her ikisinin de dünya çapında , güçlü birer küresel pazar haline geldiğini kanıtladı.

Kaynak:  inhabitat
Selin Anaer Selin Anaer Yazar Hakkında Tüm yazıları Mesaj gönder YazdırANKET
Endüstri 4.0 için En Hazır Sektör Hangisidir

Sonuçlar
Aktif etkinlik bulunmamaktadır.