elektrik port üyelik servisleri elektrik port üyelik servisleri

111 Yıl Aradan Sonra İki Türk Firması Kuzey Irak'ta Petrol Buldu

Kuzey Irak'ta petrol arama çalışmalarını yürüten iki Türk şirketten, 111 yıl aradan sonra müjdeli haber geldi. 1902 yılında sondajına başlanan ancak yarım kalan kuyularda petrol bulundu.A- A+
11.04.2013 tarihli yazı 9086 kez okunmuştur.
Londra Borsası’ndan beklenen açıklama geldi. Çukurova Grubu Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Emin Karamehmet’in hissedarı olduğu Genel Energy ve Chia Surkh sahasındaki ortağı olan Petoil şirketlerinin bölgede açmayı planladıkları 5 arama kuyusundan ilki olan CS 10 ‘dan müjdeli haber geldi.
 

Irak’ta 111 yıl önce sondaj yapılan ancak teknik yetersizliklerden dolayı, daha derine inilemeyerek arama çalışmaları durdurulan Chia Surkh sahasındaki kuyudan günlük yaklaşık 11.960 varil petrol üretilebileceği açıklandı.
 

Petroil Yönetim Kurulu Başkanı Güntekin Köksal; “ Irak’ın en eski sondaj sahasında bu kadar kaliteli petrol bulmanın keyfini yaşıyoruz. Bunu iki Türk şirketi olarak başarmış olmak ayrıca heyecan verici. Sahada hızlı bir geliştirme programıyla 2014 yılında üretime geçirilmesi planlanıyor.” açıklamasında  bulundu.
Selin Anaer Selin Anaer Yazar Hakkında Tüm yazıları Mesaj gönder YazdırANKET
Endüstri 4.0 için En Hazır Sektör Hangisidir

Sonuçlar
Aktif etkinlik bulunmamaktadır.