elektrik port üyelik servisleri elektrik port üyelik servisleri

İTÜ' lü Öğrencilerden AR-GE Devrimi

İTÜ' lü öğrencilerin oluşturduğu İTÜ ANKA Projelendirme Grubu Öğrencileri, % 100 yerli ve nitelikli ürünleri hayata geçirmek için eşsiz denebilecek derecede büyük bir AR-GE hareketi başlattı.A- A+
22.08.2013 tarihli yazı 9502 kez okunmuştur.
İTÜ' lü öğrencilerin oluşturduğu İTÜ ANKA Projelendirme Grubu Öğrencileri, % 100 yerli ve nitelikli ürünleri hayata geçirmek için eşsiz denebilecek derecede büyük bir AR-GE hareketi başlattı.
 

 


30 kişiden oluşan bu grubun asıl amacı, "Üreten Türkiye" algısını güçlendirmek olurken Türkiye'nin ithalat yaparak sahip olabildiği çoğu ara malı, ANKA Grubu laboratuvar ortamında üretmeye çoktan başladı bile.

 

Hangi Sektörler de Farklı Hangi Alanlarda Yöneldiler?


Sadece Mühendislik ile ilgilenmeyen bu grup AR-GE çalışmalarını Sosyal Sorumluluk Projeleri çerçevesinde otomotiv, elektrikli aletler ve dayanıklı tüketim malları sektörlerine de ilgi gösterip bu alanlarda da çalışmalar göstermektedirler.
 


Öğrencilerin gönüllülük esasına dayandırılarak çalışmalarını yürüten ANKA Projelendirme Grubu, hareket enerjisinin olduğu her alanda kullanılan fırçasız doğru akım motorlarının kontrolü ve bilgisayar benzetimi, redüktör tasarımı, motan programı (motor seçim ve analiz programı), sürsim (elektrik motoru sürücü simülasyonu), grafik LCD ve karakter LCD programlama, yaya sürücülü temizlik aracı, planet mekanizmaları, güç dağıtım sistemleri gibi projeleriyle günlük hayatta kullandığımız aletlerin ana sistemini oluşturan parçalar üstünde çalışmalar yapıyor.
 

 

Üniversiteler Arası Stratejik İşbirliği' ne Çağrı


Öğrenciler, Türkiye İhracatçılar Meclisi'nin lisans öğrencilerinin bitirme tezleri için önerdiği konular üzerine AR-GE yaparak Türkiye'nin ihtiyaçları doğrultusunda çalışmalar ortaya koyuyor.
 


Projelerini üniversitelerinin verdiği desteğin yanı sıra Entek Pnömatik'in sponsorluğu ve maddi desteği ile sürdüren İTÜ'lü öğrenciler, AR-GE projelerinin yanı sıra sosyal sorumluk projeleri ile de anılmak istiyor. İTÜ ANKA Projelendirme Grubu öğrencileri, AR-GE bilinci oluşturarak üretim odaklı çalışmalarda aktif rol alınması için Türkiye genelindeki tüm üniversitelere stratejik işbirliği çağrısında bulunuyor.


 

Aktif etkinlik bulunmamaktadır.