elektrik port üyelik servisleri elektrik port üyelik servisleri

İş Adamlarının Başarı Hikayeleri 3 |
Ferit Şahenk

İş Adamları Başarı Hikayeleri yazı dizimize Doğuş Grubu ve Garanti Bankası Yönetim Kurulu Başkanı, başarılı iş adamı Ferit Şahenk ile devam ediyoruz.A- A+
23.10.2012 tarihli yazı 18624 kez okunmuştur.
Ferit Şahenk 1964 yılında Ankara’da doğdu. Üniversite eğitimi için Amerika’ya gitti. Burada Boston College’de eğitimini tamamladı ve 1987 yılında Pazarlama ve İnsan Kaynakları bölümünden mezun oldu. 1991 yılında Harvard Üniversitesi’nin yöneticilik programlarına katıldı. Aynı sene içerisinde Garanti Menkul Kıymetler Şirketi’ni kurdu. 1994 yılında Garanti Menkul Kıymetler Şirketi Doğuş Grubu’nun yatırım bankası haline geldi ve yeni kurulan bu bankanın Yönetim Kurulu Başkan Yardımcılığı’na Ferit Şahenk getirildi. 

“Babası Ayhan Şahenk’in Vefatı”


Şahenk, 2001 yılının nisan ayında, kalp krizi sonucu hayata gözlerini yuman babası Ayhan Şahenk’in yerine, henüz 37 yaşındayken Doğuş Holding’in başına getirildi. Gerçek hayatta babasını, profesyonel anlamda da patronunu kaybeden Şahenk, şu sözlerle babasını hatırlatıyor:

“İşin en zor tarafı oydu. Yatak odamda başucumda direkt bir hat vardır. Ayhan Bey’in yatak odasında da aynısı vardı. Bu numarayı bir tek ikimiz bilirdik. Müthiş psikolojik rahatlatma yaratırdı bende. Hala o telefonu kaldıramadım, fişini çekemedim. Nasıl yapayım? “
 


“Aktif bir iş hayatı..”


İş hayatını başarıyla sürdüren Şahenk, Dış Ekonomik İlişkiler Kurulu (DEİK) İcra Kurulu üyesidir. DEİK bünyesinde faaliyet gösteren Türk-Amerikan İş Konseyi (TAİK) Başkanlığı görevinde bulunmuştur. Halen Türk-Alman İş Konseyi Başkanı ve Türk-Birleşik Arap Emirlikleri İş Konseyi Başkan Yardımcısıdır. Uluslararası ölçekte faaliyet gösteren Dünya Ekonomik Forumu ve Medeniyetler İttifakı İnisiyatifi içerisinde aktif bir üye olarak yer almaktadır. Ayrıca Massachusetts Institute of Technology (MIT) Sloan School of Management Avrupa, Ortadoğu, Güney Asya ve Afrika Bölgesel Yürütme Kurulu üyesidir ve Endeavor Etkin Girişimci Destekleme Derneği Yönetim Kurulu üyesidir.

Türkiye’nin en zengin iş adamlarından birisi olan Şahenk, 2011 yılı itibariyle şahsi serveti 2.7 milyon dolar olarak gösterilmektedir. Bu servetiyle Türkiye’nin 6. , dünyanın ise 420. sırasında yer almaktadır. Doğuş Holding çatısı altında çalışan 20.000’den fazla insanın da işvereni konumundadır. Diana Şahenk ile evli olan başarılı iş adamının, Defne adında bir kız çocuğu bulunmaktadır.
 
Kaynak:

 www.dogusgrubu.com.tr
 www.biyografi.info

Aktif etkinlik bulunmamaktadır.