elektrik port üyelik servisleri elektrik port üyelik servisleri

Nikola Tesla'nın Enkandesan Lamba Patenti

Yine bir ilki gerçekleştiren Elektrikport Nikola Tesla'nın Enkandesan Elektrik Lambalarının iyileştirilmesi yönelik patentinin Türkçe'sini sizlerle paylaşıyor.A- A+
12.01.2013 tarihli yazı 14473 kez okunmuştur.
AMERİKA BİRLEŞİK DEVLETLERİ PATENT OFİSİ
                                                                                                               
NICOLA TESLA, NEW YORK,
Enkandesan Elektrik Lambası
Patent No. 514,170 Tarih, 6 Şubat 1894
Uygulama Dosyalama Tarihi, 2 Ocak 1892, Seri No: 493,776   (Model Yok)
 

 
İlgili Makama:  
 
Bilinmelidir ki, Birleşik Devletlerin bir vatandaşı olan ben Nikola Tesla, New York eyaletindeki Newyork’ta ikamet etmekteyim. Enkandesan Elektrik Lambaların iyileştirilmesi  için yeni ve oldukça faydalı bir cihaz icat ettim. Aşağıda bu icadıma ilişkin spesifikasyon, çizimler ve referanslar bulunmaktadır.
 
 
Bu buluş, önceden elde ettiğim 454,622 nolu, 23 Haziran 1891 tarihli patentimde belirtilen, icat ettiğim elektrik lambaları ve aydınlatma cihazları sınıfının özelliklerinin iyileştirilmesidir.
 
Buluş, şu biçimdeki lambalara daha belirgin bir biçimde uygulanır. Öyle ki, küçük boyuttaki veya ısıya dayanıklı tuş, alıcı veya çok yüksek derecede doymuş,bitkin küreye giren bir iletken tarafından desteklenir. Ancak bu buluş diğer biçimdeki lambalara da uygulanabilir. Öyle ki, uygulanacak diğer benzer sistemde yüksek potansiyel ve yüksek frekans değerleri var olmalıdır.

Bu sistemin pratik uygulamasını buldum ki, iletkenlerden büyük bir potansiyel akımı ve frekansı taşımasını sağlar , bu tür iletkenler lambanın fanuslarının içinde ve dışında iyice yalıtılmış olsalar bile enerjisinin önemli bir dağılımı gerçekleşir ve benim mevcut buluşum lambanın içindeki dağılımın önlenmesi için ya da iletkenlerin parçaları veya özel parçaların hapsedilmesiyle daha çok ışık vermesi için tasarlanmıştır. Bu nesneyi bularak, statik ekran görünümündeki iletken ile iletkenleri deslenmeyi yapabilirim.

Bu sayede ışık veren gövde veya ekran etkisinin ötesindeki tuş hızlıcadır ve verimli biçime getirir ve uygun bir elektrik akımı ya da etkisi ile yüksek enkandesan tutulur. Aslında bunun nedeni enkandesanlı elektrik eylemleri olduğundan tuşlar çoğunlukla sınırlıdır.

 
Lamba formunun sıradan açıklanmasında çalışmanın prensiplerini ve yapı iyileştirilmesini resmetmeye çalışacağım ve bu tür tanım için şimdi ki tanımda çizimle gösterdiğim merkezi dikey kısma dikkat çekiyorum. 

Alışıla gelmiş biçimde A bir cam fanustur, tabanındaki sızdırmazlığı sağlamış olan iletken B, C ise diğer ısıya dayanıklı yalıtkan ya da cam bir köktür.D, karbon bir kütle ile birleştirilmiş olan telin üstüne ve iç ucuna macunlanmış kısımdır. Karbon veya diğer ısıya dayanıklı kök E’dir. Karbonu destekleyici küçük bir tuş ya da diğer uygun madde F’dir.Lamba yapımında herhangi bir uygun aşamada gövde üzerine C geçirilir. G metalik tüptür. Ben çok ince bir silindir kullanmayı tercih ediyorum veya alüminyum tüp ve tuşun dışında fanusun içinde iletkenin tüm parçaları etrafında olmalıdır. F tuşu ile E’nin birleştiği noktaya veya yakınına genişler. Elektrotatik özelliğinden dolayı ampulün içinde depolanmış olan enerjinin kaybını azaltır. G ekranında ve tüpte tamamen iletkenler fanus içinde izole edilmiştir. Fanus,  uygun bir hava pompası vasıtasıyla yüksek bir dereceye kadar tükenmiştir ya da çarpıcı bir vakum yapılmıştır.Kapatılmış olan K pompa ile bağlantılıdır.

Lamba farklı şekillerde farklı yollarla yapılabilir ve bu yukarıdaki açıklamalarından da anlaşıldığı gibi sabit bir formla sınırlı değildir.


 NIKOLA TESLA

Tanıklar
ERNEST HOPKINSON,
PARKER W. PAGE.
 

 
Osman Kemal Dağ Osman Kemal Dağ Yazar Hakkında Tüm yazıları Mesaj gönder YazdırAktif etkinlik bulunmamaktadır.
ANKET
Endüstri 4.0 için En Hazır Sektör Hangisidir

Sonuçlar