elektrik port üyelik servisleri elektrik port üyelik servisleri

Ütopik Bilim İnsanı |
TESLA
(Elektromanyetik Motor Patenti Türkçe Çevirisi)

Nikola Tesla, keşifleri kadar kullanılmayan fikirleriyle de bilim çevrelerinde merak uyandırmış bir dahidir. İnsanlık tarihi için en büyük buluşlardan birisi olan, günümüzde kullandığımız elektrik enerjisinin temel kaynağı elektromanyetik motorunu bularak, 8 Aralık 1891 yılında patentini almıştır. Bu yazıda Nikola Tesla'nın Amerikan Patent Ofisine sunduğu '' Elektromanyetik Motor '' patentinin Türkçe çevirisini yayınlayacağız.A- A+
09.07.2013 tarihli yazı 20785 kez okunmuştur.

No: 464,666.

Patent Tarihi: 08/12/1891N. TESLA

Elektromanyetik Motor

(Dosyalama Tarihi: 13 Temmuz 1981)Sayın yetkili makama;

Bilindiği gibi ben, Avusturya imparatorluğunun bir kolu olan Avusturya-Macaristan ülkesi sınırları içerisinde yer alan Similjan-Lika bölgesinden gelen New York'ta ikamet eden elektromanyetik motorlar üzerine bazı yeni ve yararlı keşiflerde bulunan Nikola Tesla.

Şimdiki buluşumun genel amacı, benim tarafımdan icat edilen alternatif akım elektromanyetik motorun iki enerji devresindeki çeyrek faz farkının akımlar arasındaki güvenliğini sağlamaktır.Proje ya da çalışma döner bir endüvi üzerinde ard arda veya eş zamanlı uygulanan serbest mıknatıs alanı ya da bobinlerin endüktif etkisine bağımlıdır.İyi bilinen bir gerçektir ki, eğer böyle bir motordaki alan veya enerji aynı kaynaktan elde edilen alternatif akımlar ve uygun bir kapasiteye sahip kondansatör bir arada yer almaktadır.
 
Fakat, oldukça düşük potansiyelin pratik olarak engellenmesiyle büyük boyutlu ve sığalı kondansatörler bu amaçla olağan sistemlerin gerekliliklerini karşılayacaktır.Bir diğer yeni en iyi bilinen yöntem ya da aşamanın farklılığını koruma planı, bu tür enerji sağlama akımları sayaçları arasında, bir devre içerisinde bulunan diğer bir devre ya da devrelerin akımları tarafından yapılan sevk etme/ neden olma durumudur.

Ancak hiçbir şekilde şimdiye dek birincil ya da uyarılmış ve ikincil ya da uyarılmış evrelerin ;  ya da pratik ve ekonomik çalışmalar için en iyi şekilde adapte olmuş bir fark olan uyarılmış akımların ( teoride doksan derece) arasında bir emniyetleme önerilmemiştir.
 
Ben, yukarıda planları ve yöntemleri tarif edilen ekonomik ve verimli bir alternatif akım motoru icadını uygulanabilir hale getirdim. Buluşum, ikinci ya da yukarıda tarif edilmiş motor üzerine bir kondansatör yerleştirerek uyarılmış akım ve ikinci akımların potansiyellerinin yükseltilmesi için kondansatörün kapasitesinin derecesi, bağlı olduğu bölümde oldukça küçük olması beklenir.
 
Bu kondansatör değeri, öz indüklenme ve diğer devre koşulları referansıyla daha iyi anlaşılmış bir şekilde tespit edilecektir. Bu yüzden, çeyrek faz tarafından birincil akımlardan farklı olarak, içinden geçen akımlara neden olmaktadır.Bu çizim, benim buluşumun örneği olan bir motorun kısmen şematik gösterimidir.
 
Ben bu buluşla, bir motorun birinci ve ikinci devreler ile endüktif ilişkisini ve motor içerisindeki çekirdek üzerine kısmen sargı şeklinde sabitlenmiş olduğunu gösterdim. Fakat bu buluşum geçerli olduğu, genel olarak, motorun diğer formlarda enerji akımı meydana getirdiğinde anlaşılacaktır.
 
A ve B, D bobinleri ile birlikte sarılı endüvi olan C içerisindeki kendileri üzerine yumulu bu tür motorlar içerisinde genel uygulamaları olarak birbirini izleyen akım motorlarının kutuplarını temsil eder. B ile alternatif olan A kutbu, bunları alternatif kuzey ve güney kutbu yapmak için, aşağıdaki N S. Şemasında belirtildiği gibi kalın E bobinleri ile sarılır.
 
Bu bobinler üzerinde ya da diğer endüktif ince uzun tel sarımları olan F-F sarımları ve E sarımları boyunca aynı yöndedirler. Bu ikincil bobinler, çok yüksek potansiyele sahip akımlar indükler.  Ben bir serideki tüm E serisine bağlamak için tüm sekonderleri F’ye bağladım.Orta kutup B, enerji verici G bobinleri etrafında ince bir tel ile sarılır. Birbirleri ile seri bağlanmış ve F ile de seri bağlanmışlardır.

Benim İddiam;
 
1) Alternatif akım motoru, akım kaynağına bağlantı için uyarlanmış ve ikincil ya da bağlı devrelerin endüktüf ilişkileriyle ilgili iki veya daha fazla enerji veya alan akımları sağlayan benzer kondansatörlerle yerleştirilmesidir.
2) Alternatif akım motoru, ilk olarak,iki enerji devre kombinasyonunda, tek bağlantılı ya da alternatif akım kaynağı ile bağlantı için uyarlanmış,endüktif ilişkili yüksek potansiyele sahip devre oluşturarak ve belirtildiği şekilde yerleştirilen kondansatörden oluşur.


 
NIKOLA TESLA
 


Şahitler:

ROBT. F.GAYLORD
ERNEST HOPKINSON
 
 


Makale Türkçe Çevirisi: Alper GÖRKEY
 
Alper   Görkey Alper Görkey Yazar Hakkında Tüm yazıları Mesaj gönder YazdırAktif etkinlik bulunmamaktadır.
ANKET
Endüstri 4.0 için En Hazır Sektör Hangisidir

Sonuçlar