elektrik port üyelik servisleri elektrik port üyelik servisleri

Cep Telefonlarının 40 Yıllık Tarihi

Cep telefonlarının 40 yıllık mazisine doğru küçük bir yolculuğa çıkmaya ne dersiniz? Cevabınız evet ise, 'tuğla'dan akıllı telefon teknolojisine kadar olan süreç hakkında detaylı bilgiye bu yazımızla ulaşabilirsiniz.A- A+
29.01.2013 tarihli yazı 30724 kez okunmuştur.


İlk hücresel cep telefonu 40 yıl kadar önce Motorola adına Martin Cooper tarafından icat edildi ve  neredeyse bir ayakkabı kutusu boyutundaydı.

 
Bu yıl, Martin Cooper tarafından icat edilen ilk cep telefonunun 40. Yıldönümü. 1.15 kilogramlık ağırlığı ve 25.4 santimetrelik uzunluğu ile bugünün standartlarının kat kat üstünde olan ilk cep telefonu, bataryası tamamen tükenmeden önce 30 dakika kullanım imkanı tanıyordu.

Cooper o dönem Motorola’nın Başkan Yardımcılığı görevini yürüten John Mitchell tarafından elde taşınabilir ilk hücresel telefonu geliştirmesi için görevlendirildi ve bunun ardından yaptığı çalışmalarla birlikte DynaTAC isimli ilk prototipi oluşturdu.

İlk kablosuz  telefon görüşmesi 3 Nisan 1973’te Cooper tarafından New York’un 6. Caddesi’nde yürürken gerçekleştirildi. Cooper direkt olarak o dönemki en büyük rakibi olan Joel Engel’in ofisini aradı. Joel Engel de yine aynı tarihlerde Bell Labs adına cep telefonu geliştirme çalışmlarını yürütmekteydi.

10 yıl sonra Motorola’nn DynaTAC prototipi pazardaki yerini aldı. 20 tane kocaman düğme ve upuzun plastik bir anten bu telefona bakıldığı an ilk göze çarpan şeylerdi. 30 dakikalık bir konuşma için 10 saat şarjda kalması gereken DynaTAC 4000 dolarlık etiketi ve piyasaya çıkar çıkmaz takılan ‘tuğla’ lakabına karşın, hücresel haberleşme devrine geçişin kapılarını açan bir icat oldu.
 


NMT450 taşınanilir Araç Telefonu, 1984

Finlandiya merkezli firma Radiolinja’nın ünlü sloganı: '' Artık finliler daha fazla konuşabilir '' ile birlikte 1991 yılında ikinci nesil (2G) hücre teknolojisi pazara darbeyi vurdu.

10 yıl sonra ise aynı durum 3G ile gerçekleşti ve 2001 – 2009 yılları arasında inanılmaz bir taleple karşılaşan bu teknoloji, daha hızlı internet bağlantısı ve gelişmiş multimedya uygulamalarına sahip 4G’nin geliştirilmesine büyük katkı sağlamış oldu.Qualcomm QCP-2700 (1997) -  iPhone 4S (2011)

2008 yılında yapılan bir araştırma iki kişiden birinin cep telefonu kullandığını ortaya koyup, 1990’dan 2011’e kadar olan süreçte cep telefonu aboneliklerinin 12.4 milyondan 6 milyara çıkacağını öngörmüştür.

Şu anda kullanımı had safhada olan cep telefonları, geçtiğimiz birkaç on yıllık periyot içerisinde birçok kez dönüşüme uğramış ve yüksek fiyatlı iş aksesuarı konumundan modern yaşam için gerekli temel öğe sınıfına erişmiştir.

Sayfanın başında yer alan galerimizle ‘tuğla’dan akıllı telefonlara kadar olan kısa geçmişe göz atabilir ve hatta belki de kendi ilk cep telefonunuzu bulabilirsiniz.
 
Kaynaklar: University of Salford, Gizmag, Nokia

ANKET
Endüstri 4.0 için En Hazır Sektör Hangisidir

Sonuçlar
Aktif etkinlik bulunmamaktadır.