elektrik port üyelik servisleri elektrik port üyelik servisleri

Arduino ile Melodi Geliştirmek

Arduino ile kolayca birçok projeyi gerçekleştirebildiğimizi biliyoruz. Bu çalışmamızda daha farklı bir projeyi ele alacağız. Arduino ile müzik yapmayı öğreneceğiz. Gelin, bu oldukça kolay, geliştiricisine hafif bir tebessüm bıraktıran projemizi yakından inceleyelim ve nasıl yapıldığını öğrenelim...A- A+
29.07.2013 tarihli yazı 44625 kez okunmuştur.
Arduino ile daha büyük kitlelere ulaşan “Açık Kaynak Kod Kardeşliği”: her şey gibi artık müziğin de teknolojinin bir parçası olmaya başladığını bu projeyle ispatlıyor. Başlıkta geçen RTTL kısaltması  (RingTone Text Transfer Language) yani zil sesi metin aktarım dili anlamına geliyor. Birçoğunuzun eski telefonlardan hatırlayacağı zil sesleri bu dil ile yazılıyor. Bizde arduino ile geliştireceğimiz zil seslerinde bu dili kullanacağız.

Gelin, bu oldukça kolay, geliştiricisine hafif bir tebessüm bıraktıran projemizi yakından inceleyelim...
 

 Sizler için Arduino ile Görevimiz Tehlike ,Şirinler ve Müfettiş Gadget 'ın melodilerini hazırladık...


► FotoPort: Arduino Fotoğraf Albümü

► Arduino Haberi: 16 Yaşında Kablosuz Robot Kol YaptıGerekli Donanımlar ve Yazılımlar 
Arduino Uno

Bir adet küçük hoparlör

A-B Usb Kablosu
Bilgisayar (yazılım için)  

Arduino yazılımı (Kodu derlemek ve arduinoya yüklemek için)

Bazı RTTL tonları (melodiler)Devre Bağlantı  Şeması   

Fritzing programında çizdiğim şemada görüldüğü gibi bağlantılar çok kolay. Hoparlörümüzdeki siyah kabloyu toprağa (GND) kırmızı kabloyu ise 8. pine bağlıyoruz. Devrede direnç kullanmadığımız için ve bu şekilde gösterimin daha kolay olduğunu düşündüğümüz için devreyi breadboard üzerine kurmaya gerek duymadık. Siz isterseniz devreyi breadboard üzerine kurabilirsiniz. Ve son olarak bilgisayar ile bağlantı kurmak için USB Kablomuzu arduinoya ve bilgisayarımıza bağlıyoruz. Donanım kısmı bu kadar şimdi yazılım kısmına geçiyoruz.


► Arduino Video Ders: Mesafe Sensörü ile Proje GeliştirmeArduino Programını Çalıştırma ve Yazılım Yükleme 


İlk olarak arduino programını çalıştırıyor ve arduino ile bağlantısını kontrol ediyoruz. Herhangi bir sorun göremiyorsanız sırasıyla resimde görüldüğü gibi File>Examples>Tone>RTTL ye tıklıyoruz ve karşımıza gelen yazılımda aşağıdaki ikinci resimde kırmızı elips içerisine alınmış şekilde gösterildiği gibi “tonel.begin(8);” olarak ayarlıyoruz (kabloyu 8. Pine bağladığımız için). Sonra yazılımı derleyip arduino’ya gönderiyoruz. Derleyicinin alt kısmındaki “Done Uploading” yazısını gördükten birkaç saniye sonra müziğimiz çalmaya başlayacaktır. Örnekte gösterilen müziklerden istediğinizi çalmak içinde “char” komutunun başındaki // işaretini silip tekrar derleyip arduino’ya göndermeniz yeterlidir.

Not


Examples kısmında Tone sekmesi bulunmayan kullanıcılarımız ise bu adresten indirip yükleyebilirler ya da aşağıdaki kodu kopyalayıp programa yapıştırabilirler. Daha sonra ikinci resimde kırmızı elips içerisine alınmış şekilde gösterildiği gibi “tonel.begin(8);” olarak ayarlıyoruz (kabloyu 8. Pine bağladığımız için). Sonra yazılımı derleyip arduino’ya gönderiyoruz. Derleyicinin alt kısmındaki “Done Uploading” yazısını gördükten birkaç saniye sonra müziğimiz çalmaya başlayacaktır. Örnekte gösterilen müziklerden istediğinizi çalmak içinde “char” komutunun başındaki // işaretini silip tekrar derleyip arduino’ya göndermeniz yeterlidir. Bu aşama da sıkıntı yaşayanlar ya da daha detaylı bilgi isteyenlerin videoyu izlemeleri tavsiye edilir. Derlemede sorun yaşayan arkadaşların Arduino 0023 sürümünü kullanmaları tavsiye edlir. 

 
Ve Bir Süprizimiz Daha Var


Aşağıda sizler için dört adet türkçe şarkı bulunmakta. Bunlardan dilediğinizi kopyalayıp yukarıdaki kodumuzdaki char dosyalarının olduğu yere yapıştırıp ardından başındaki // işaretlerini silip derleyip dinleyebiliriz. Yalnız aşağıdaki notaların tek satırda olmasına dikkat edin yoksa program hata verecektir. 

 

 Bir sonraki arduino projemiz olarak ne yapmamızı istersiniz?
Emre ARSLAN Emre ARSLAN Yazar Hakkında Tüm yazıları Mesaj gönder YazdırAktif etkinlik bulunmamaktadır.
ANKET
Endüstri 4.0 için En Hazır Sektör Hangisidir

Sonuçlar