elektrik port üyelik servisleri elektrik port üyelik servisleri

12 Yaşındaki Geliştirici, Robot Yapıyor ve Programlıyor

Rohan Agrawal, 4 yaşındayken Google ile tanışmasıyla başlıyor her şeye. 5 yaşında web site yapıyor, 9 yaşında nesne bulan bir robot, 12 yaşında ise hem temizlik yapan hem de çalışanlara cips dağıtan bir robot yapıyor. Boş zamanlarında ise diğer çocuklara rehberlik yapmaya başladı. Çocuklara da tavsiye vermeyi unutmuyor, “Bir şey ilginizi çekiyorsa, yapmaktan korkmayın!”A- A+
22.09.2013 tarihli yazı 18114 kez okunmuştur.
Rohan Agrawal, henüz ona genç bile diyemeyiz. O bir çocuk, 12 yaşında ve robot yapıyor. Yaşıtındaki birçok çocuk mahallerinde gezmeyi, paralarına oyuncaklar almayı tercih ederken, 12 yaşındaki bu çocuk sıfırdan robot yapabiliyor.

Google ve Disney için robotlar tasarlamak için bilinen OLogic şirketinde son birkaç ayını geçirdi. Oradayken, ofis çalışanlarına cips dağıtmak için bir robot yaptı.

4 yaşında programlamaya başladı, ilk programlama dili ise HTML oldu. Nasıl başladığını ise şöyle anlattı, “4 yaşındayken, annem Google’ı bana bir kez gösterdi ve gerçekten hayran olmuştum. Anneme bunun nasıl çalıştığını sordu ve annem bana HTML ile çalıştığını söyledi.“

5 yaşında kodlamaya başladı ve ilk web sitesini 5 yaşındayken yaptı. Kısa bir süre sonra Cuptertino’nun elektronik pazarı donanımla olan ilgisini fark etmesini sağladı.

Ailesi, annesi ve babası da mühendis, ona dijital devre kitabı ve bir kit aldı. Rohan Agrawal hemen bunlarla uğraşmaya başladı. O bu kitaptaki bütün örnekleri yaptığını ama çok daha iyi birşeyler yapmak için yeterli olmadığını söyledi. Bunları yaparken 6 yaşındaydı. Başından birkaç kaza geçti ama şanslıydı, kendisine ve çevresindekilere bir şey olmadı.

Rohan Agrawal, bir robot kulübüne katılarak yeteneklerini geliştirdi. 9 yaşında amatör telsizci lisansına sahipti. Arduino ile tanıştı. Programlanabilir mini bilgisayarlar olarak tanımlanan Arduino ile basit robotlar yapılabilirdi. Kısa bir süre sonra masa üstünde bir nesne bulma yeteneğine sahip bir robot yaptı.


 
Rohan Agrawal’ın çalışmalarından bir kesit
 
OLogic’de iken, yerleri süpürmek ve temizlemek için kullanılan robot otomasyonunu yaptı. Ayrıca yaptığı bu robotla hem süpürme işlevini yapıyor hem de atıştırmalık bir şeyler dağıtıyordu insanlara. Bunu biraz daha geliştirerek, odada kimsenin olup olmadığını gören bir sistem geliştirmek için çalışıyor.
 

 
 
Rohan Agrawal hikayesini kendi anlatıyor, ayrıca OLogic CEO'su Rohan Agrawal hakkındaki düşüncelerini paylaşıyor.İş yerindeki çalışmalarının yanında garajda oluşturmuş olduğu mini çalışma odasında çalışmalarına devam ediyordu.

►İlginizi çekebilir: Kuşlar Gibi Uçmak | Robot Kuşlar
 


Zamanının kalan kısmında diğer çocuklara danışmanlık yapıyordu.
 
Üniversite hayatında ise robotik alanında kendini geliştirmeye devam etmek istediğini söylüyor.

Çocuklara ise bir önerisi var, “Bir şey ilginizi çekiyorsa, yapmaktan korkmayın!”►Kaynak: Play-i
Engin Gülgör Engin Gülgör Yazar Hakkında Tüm yazıları Mesaj gönder YazdırAktif etkinlik bulunmamaktadır.
ANKET
Endüstri 4.0 için En Hazır Sektör Hangisidir

Sonuçlar