elektrik port üyelik servisleri elektrik port üyelik servisleri

3D Yazıcılarda Yazdırma Teknikleri

Bu yazımızda 3D yazıcılar hakkında işin biraz daha derinlerine inerek, çıktı alma esnasında kullanılan ve en çok tercih edilen yazdırma tekniklerini inleceyeceğiz. 3D modellemede kullanılan teknikler nelerdir? Kim tarafından geliştirilmiştir? Hepsi ve daha fazlası yazımızda.A- A+
18.10.2013 tarihli yazı 18461 kez okunmuştur.
FDM | Fused Deposition Modeling
 
Bu teknik modellemelerde, üretim uygulamalarında en sık kullanılan bir üretim teknolojisidir. Bu yöntemde, çubuk veya tel halinde bir malzeme, bir püskürtücü vasıtası ile katman katman eklenme suretiyle ürün üretimi gerçekleştirilir. Bu uygulama S. Scott Crump tarafında 1980li yıllarda geliştirilip, 1990lı yıllarda ticari olarak kullanılmaya başlanmıştır. FDM bir hızlı prototipleme teknolojisi olup termoplastik malzemelerden yüksek kalitede ürünler elde edilmesine olanak tanıyan bir yöntemdir.
 
 


 
► İlginizi Çekebilir : 3D Printer'dan Nasıl Çıktı Alınır?

 
SLS | Selective Laser Sintering
 
SLS prototip modellemelerinin düşük hacimli uygulamarında ve fonksiyonel bileşenlerin üretiminde kullanılan diğer bir katkı maddesi üretim tekniğidir. Uygulama şekli; toz halinde bulunan malzeme, güçlü bir lazer yardımı ile bölgesel olarak sıvı hale getirilip sonra da katılaşma suretiyle istenen ürünün üretimi gerçekleştirilir. Bu teknik Dr. Carl Deckard ve Dr. Joe Beaman ile 1980'li yıllarda geliştirilmiştir. Selective Lazer Sintering teknolojisi, fonksiyonel testlere yönelik prototip üretimlerinden küçük serilerde parça üretimine kadar ürün geliştirme çemberinin her aşamasında kullanılabilmektedir.

 
 
 

SLA | Stereolithography
 
Stereolithography model üretimi, prototip, desen ve parça üretiminde kullanılan diğer 3D yazdırma tekniklerindendir. Bu yöntemde, sıvı reçine ile dolu bir hazneye, ultraviyole ışın yollanmak suretiyle bölgesel katılaşma sağlanır. İstenen katman katılaştığında, hazne içerisinde ürünün üzerinde durduğu yüzey, biraz aşağıya iner ve tekrar aynı proses bir sonraki katman için gerçekleştirilir. Bu yöntem 1986 yılında  Charles (Chuck) W. Hull tarafından icat edilmiştir. Yüksek yüzey kalitesi ve hassasiyet değerleri bu teknolojiyi özellikle görsel uygulamalar için uygun kılmaktadır.

 
 


Kaynak:

►Ümit Kirenci, Acemi Mühendisin Ofisi
►Wikipedia
►3boyutluyazdirma.com

Aktif etkinlik bulunmamaktadır.
ANKET
Endüstri 4.0 için En Hazır Sektör Hangisidir

Sonuçlar