elektrik port üyelik servisleri elektrik port üyelik servisleri

Tünellerde Gece Aydınlatması

Tünellerin gece aydınlatması can ve mal güvenliğinin temini açısından büyük önem taşımaktadır. Biz de bu yazımızda tünel aydınlatmasında nelere dikkat edilmesini gerektiğini sizler için araştırdık.A- A+
19.06.2013 tarihli yazı 20718 kez okunmuştur.
Neden Tünel Aydınlatması

Tünel aydınlatmasının temel amacı sürücünün  tünele yaklaşırken, tüneli geçerken ve tünelden ayrılırken doğru konfor ve emniyetin sağlanabilmesidir. Tünellerde  gece aydınlatmasıda bu iki hususun temini için büyük önem taşımaktadır.

 

►İlginizi Çekebilir: Sokak Aydınlatmasında LED Teknolojisi


Nelere Dikkat Edilmeli

►Tünel aydınlatılmış yolun bir parçası ise tünelde düzgünlük ve parıltı en az yoldaki kadar olmalıdır.

► Yaklaşma bölgesinde gölgeleyici varsa tüneldeki gece aydınlatması bu gölgeleyicinin altında devam etmelidir.

►Eğer tünelin bulunduğu yol aydınlatılmamış ise, tünelin ortalama parıltısı (L) en az 1 cd/m, Lmin/Lort 0,4'den büyük, bir şerit boyunca Lmin/Lmax 0,6'dan   olmalıdır.

►Tünelin çıkışındaki yol, 5sn'lik sürüş mesafesindeki tünelin en az 1/3 parıltısında aydınlatılmalıdır.


 

Şekil1: LED teknolojisi tünel aydınlatma içinde çözümler üretiyor.  Kaynak:Teknoled LED 

Karanlık Adaptasyonu ve Dikkat Edilmesi Gerekenler

Karanlık adaptasyonu, aydınlık bir yerden karanlık bir yerden geçişteki adaptasyondur. Karanlık adaptasyonu oldukça geç gerçekleşir. Bu yüzden aydınlatmada en çok dikkat edilmesi gereken hususların başında gelir. Tünellerin gece ve gündüz aynı parıltıda aydınlatılması sonucu tünel girişinde kamaşmaya, tünel çıkışında ise karanlık adaptasyonu sonucu görme kaybına neden olur. Özellikle kısa tünellerde buna dikkat edilmemesi sonucu kazalar meydana gelmektedir.  Bu durum ayrıca büyük çapta enerji israfına yol açmaktadır.  

►İlginizi Çekebilir: Yeni Nesil Aydınlatma LED TeknolojisiDiğer Hususlar


►Tünel ortamı egzoz gazı, rutubet, toz gibi aşındırıcı ve çürütücü maddeler içerir. Bu yüzden armatürler, kablolar, montajda kullanılan elemanlar korozyona dayanıklı seçilir. 

►Tünel içindeki görüş seviyesi sürekli olarak ölçülmelidir. Görüşün azaltmaya neden olacak egzoz gazının seviyesi izlenmelidir.

►Tünele yaklaşma bölgesinin parıltısı sürekli olarak kontrol edilmeli, tünel aydınlatması gerektiğinde değiştirilmelidir.

►Yaklaşma bölgesinde parıltımetre, lüksmetre ile aydınlık takibi yapılarak, özellikle gece aydınlatmasında israfın önüne geçilmelidir.


Kaynak


►Aydınlatma Tekniği, Muzaffer Özkaya, Turgut Tüfekçi, 2011, Birsen Yayınevi

Teknoled.com.trMehmet Cem Ateş Mehmet Cem Ateş Yazar Hakkında Tüm yazıları Mesaj gönder YazdırAktif etkinlik bulunmamaktadır.
ANKET
Endüstri 4.0 için En Hazır Sektör Hangisidir

Sonuçlar