elektrik port üyelik servisleri elektrik port üyelik servisleri

Teknik Öğretmenler İçin Mühendislik Tamamlama

Resmi gazetede yayınlanan karar gereği Teknik Eğitim mezunlarına sınavla Mühendislik unvanı verilebilecek. Mühendisler odasının görüşleri, mühendislik tamamlama örnek sınav soruları ve hangi fark derslerinin alınacağını bu yazımızda sizler için derledik.A- A+
16.06.2013 tarihli yazı 33939 kez okunmuştur.
Yüksek Öğretim Kurulu (YÖK), Teknik Öğretmenler için Mühendislik tamamlama çalışmalarını sonuçlandırdı. 

3795 sayılı Kanun’un 4. maddesi gereğince hazırlanan ve 07.08.1992 tarihli ve 21308 sayılı Resmi Gazete’de yayımlanan "Teknik Öğretmenler İçin Düzenlenecek Mühendislik Programlarının Uygulama Esas ve Usulleri Yönetmeliği” temel alınarak çıkan torba yasa ile Teknik Eğitim Fakültesi (TEF) mezunu öğretmenler 2 yarıyıl boyunca alacakları fark dersleri ve ÖSYM tarafından düzenlenen merkezi sınav ile mühendislik diplomasına sahip olabilecek.


Mühendislik tamamlama programına başvuru yapabilecek teknik eğitim bölümleri; 

►Bilgisayar Öğretmenliği,
►Bilgisayar Sistemleri Öğretmenliği,
►Bilgisayar ve Kontrol Öğretmenliği,
►Döküm Öğretmenliği,
►Elektrik Öğretmenliği,
►Elektronik Öğretmenliği,
►Elektronik ve Bilgisayar Öğretmenliği,
►Elektronik ve Haberleşme Öğretmenliği,
►Enerji Öğretmenliği, Kalıpçılık Öğretmenliği,
►Kontrol Öğretmenliği, Makine Öğretmenliği,
►Makine Resim ve Konstrüksiyonu Öğretmenliği,
►Mekatronik Öğretmenliği, Metal Öğretmenliği,
►Mobilya ve Dekorasyon Öğretmenliği,
►Otomotiv Öğretmenliği,
►Talaşlı Üretim Öğretmenliği,
►Tasarım ve Konstrüksiyon Öğretmenliği,
►Tekstil Öğretmenliği,
►Tekstil Terbiye Öğretmenliği,
►Telekomünikasyon Öğretmenliği,
►Tesisat Öğretmenliği ve Yapı Öğretmenliği

YÖK'ten yapılan açıklamada diğer teknik öğretmenlikler içinde mühendislik tamamlama çalışmalarının devam ettiği bildirildi.

2012 yılında YÖK tarafından yayınlanan mühendislik tamamlama fark dersleri dosyasına Buradan ulaşabilirisiniz.

ÖSYM tarafından yapılacak merkezi sınav için başvurular 10-17 Haziran tarihleri arasında alınacak ve sınav 23 Temmuzda gerçekleştirilecek. Bu sınavdan 50 puan ve üzeri puan alınması halinde mühendislik tamamlama programı için ön koşul sağlanmış olacak.


Ancak ÖSYM tarafından yapılan bu sınav "SBS" seviyesinde olduğu gerekçesiyle birçok kesimden tepki aldı. 4 işlemden ibaret denilerek itiraz edilen ÖSYM'nin örnek sınav sorularına Buradan ulaşabilirsiniz.

TMMOB bünyesindeki Elektrik, Bilgisayar, İnşaat, Makina ve Metalurji Mühendisleri Odasından yapılan açıklamalarda genel görüş, Teknik Eğitim Fakültelerindeki istihdam sorununun mühendislik ünvanıyla çözülemeyeceği, sınavın mühendislik itibarını zedeleyecek derecede basit olduğu yönündeydi. 

Elektrik Mühendisleri Odası (EMO) yaptığı açıklamada hem Elektrik Mühendisliği hemde Elektrik Öğretmenliği bulunan Kocaeli Üniversitesini örnek göstererek, Elektrik Mühendisliği bölümüne 46.900, Elektrik Öğretmenliğine ise 115.000. sıradan öğrenci yerleştiğini, arada 2,5 katlık bir başarı farkı bulunduğunu ve bu durumun büyük bir haksızlık yaratacağını belirtti.

Yüksek Öğretim Kurulu (YÖK ) Yürütme Kurulu Üyesi Prof. Dr. Durmuş Günay ise yaptığı açıklamada Mühendislik mezunlarının master veya formasyon ile öğretmen olabileceğini belirtti. Ancak öğretmen kontenjanlarındaki doluluk sebep gösterilerek Teknik Öğretmenlere Mühendislik yolu açıldığı bir dönemde Mühendislerin Teknik Öğretmen olmak istemeleri uzak bir ihtimal.

Peki Siz Bu Konuda Ne Düşünüyorsunuz ? Düşünceleriniz Bizim İçin Önemli.Ozan Orkun Ozan Orkun Yazar Hakkında Tüm yazıları Mesaj gönder YazdırANKET
Endüstri 4.0 için En Hazır Sektör Hangisidir

Sonuçlar
Aktif etkinlik bulunmamaktadır.