elektrik port üyelik servisleri elektrik port üyelik servisleri

Spor arabalardan ilham alan tasarımcılar, HoverCraft’ları 21. Yüzyıla taşıyor

Bugüne kadar görmüş olduğunuz tüm hantal, gürültülü ve estetikten uzak HoverCraft'ları unutun. Gerçi unutamasanız bile Mercier-Jones'un yeni lüks araba konsepti ile zaten gözünüz başka bir şeyi görmeyecek.A- A+
27.11.2012 tarihli yazı 11735 kez okunmuştur.
Michael Mercier ve Chris Jones kuzenler, HoverCraft(hem karada hem de denizde gidebilen taşıt) tasarımı ve gelişimindeki durgunluk karşısında hayal kırıklığına uğrayarak, kişisel HoverCraft dizaynları için paçaları sıvadılar.  Uzun emek ve uğraşlar sonucunda amaçlarına ulaşaran ikili, yüzebilir özellikteki kişiye özel kara taşıtlarını geliştirmeyi başardılar.

Üst düzey spor arabadan esinlenme bu araç, fütüristik ve akıcı bir görünüme sahip olup, Mercier-Jones’un tanımına göre daha sessiz, daha iyi manevra kabiliyetine sahip ve çevreye daha duyarlı.

Manevra kabiliyeti ya da bunun eksikliği HoverCraft’lar için her daim baş ağrıtıcı bir durum olmasına rağmen, Mercier-Jones ekibi şu an patent sırasında onay bekleyen yeni yön kontrol sistemiyle beraber, tasarımlarının normal bir otomobil kadar iyi derecede fren ve manevra kabiliyetine sahip olacağını iddia etmekte.

Aracın ön ve yan-orta  bölümlerinde bulunan fanlarıyla birlikte; ileri, geri ve yanal yönlerde bağımsız kontrol ve gelişmiş manevra kapasitesine sahip olduğu söylenebilir. Denizcilik, otomotiv ve uzaycılık endüstrilerinden ilham alan bu tasarımda; karbon fiber, alüminyum ve fiberglass gibi hafif ve sağlam meteryaller kullanılarak gerek dayanıklılık gerek de verimlilik gibi önemli kısıtlayıcı faktörlerin etkileri minimize edilmeye çalışılmış.  Ancak mevcut teknoloji ve üretim yöntemlerinin kullanılmasıyla beraber piyasaya sürülecek olan ilk ürünlerin $20,000 civarında olması beklenmekte.

Taşıt, benzinli veya elektrikli motorla güçlendirilmiş hibrid yapıda olup; hava ve ses kirliliğini önemli ölçüde azalmasına ve verimliliğin yükselmesine olanak sağlayıp, insan sağlığına zarar vermeden(-kulak tıkaçları olmadan)  kontrol edilebilme özelliğine sahip.Prototiplerin yapım ve test masraflarına destek olmak amacıyla Mercier and Jones, sıkça ziyaret edilen fon sitelerinden birine hak vererek HoverCraft’ın ilk sürümleri için destek bulmaya çalışıyor. Her ne kadar $50,000’lık bir hedefleri olsa da şu an için $1,000’a uluşan bağışlar, işlerin pek de iyiye gitmediğini göstermekte. 

Eğer planları ivmelenir ve amaçlarına paralel bir şekilde ilerlerse Mercier and Jones, ilk hovercraft test yüzüşünü 2013 Mayıs gibi yapmayı planlamakta. 


 

ANKET
Endüstri 4.0 için En Hazır Sektör Hangisidir

Sonuçlar
Aktif etkinlik bulunmamaktadır.