elektrik port üyelik servisleri elektrik port üyelik servisleri

Sıvı-Metal Süper İletken Teller

Kuzey Karolina Eyalet Üniversitesinden (NC State University) bir grup araştırmacı sıvı metal çekirdek üzerinde polimer kılıflı ve zarar gören yüzeyi moleküler düzeyde kendiliğinden onaran yeni nesil bir iletken geliştirdi.A- A+
24.01.2013 tarihli yazı 15021 kez okunmuştur.
Projenin baş geliştiricilerinden Kimya ve Biyomoleküler Mühendisliği profesörü Michael Dickey yaptığı açıklamada: ” Geliştirilen üründe sıvı-metal kullanıldı ve mükemmel elektrik iletkenliğine sahip aynı zamanda elastik kılıfın kendini yenileme özelliği sayesinde yüksek dayanıklılık gerektiren uygulamalarda geniş bir kullanım alanı mevut” dedi.

Günümüzde katı metal tellerin kullanıldığı alanlara uyumlu olan yeni nesil esnek iletken; dışta bir polimer kılıfa sahip, elastik(esnek) kılıfın içinde indiyum-galyum sıvı-metal dolum kanalları bulunmakta. Polimer malzeme esneme özelliğine , indiyum-galyum malzemede hem akışkan hem metal özelliğe sahip olduğundan esneyebilen ve iletken üstün bir yapıya sahip.


Geliştirilen yeni nesil iletkenin en önemli yanı aldığı hasarları kendisinin onarabilmesi. İletken kesildiği veya koptuğu zaman sıvı-metal oksit adeta bir kabuk oluşturarak sıvı-metal karışımın dışarı sızmasını engelliyor. Kopan/Ayrılan parçalar tekrar ucuca eklendiğinde ise metalik bağ özelliği sıvı-metal iletken kısmın tekrar birleşmesini sağlıyor.

Dr. M. Dickey bu çalışma sayesinde karmaşık durumdaki kabloların bir makasla rahatça kesilip istenilen yerden tekrar eklenebileceğini, kabloların istenilen açıyla birleştirilebileceğini böylelikle arızaların kolayca tamir edilebileceğini ve bu durumun geliştirici ekibi son derece heyecanlandırdığını ifade ediyor.

Kaynak: Science Daily
Ozan Orkun Ozan Orkun Yazar Hakkında Tüm yazıları Mesaj gönder YazdırANKET
Endüstri 4.0 için En Hazır Sektör Hangisidir

Sonuçlar
Aktif etkinlik bulunmamaktadır.