elektrik port üyelik servisleri elektrik port üyelik servisleri

Silopi Termik Santralinin İlk Ünitesi Kullanıma Açıldı

2006 yılında yapımını başlanan, sınır bölgesinin en büyük Termik Santrali olan Silopi Termik Santralinde ilk ünite resmi olarak kullanıma açıldı...A- A+
09.03.2013 tarihli yazı 13959 kez okunmuştur.
CİNER Grup tarafından 2006 da yapımına başlanan Şırnak-Silopi Termik Santralinin bir süredir kullanılan ilk ünitesi resmi olarak kullanıma açıldı. 3 üniteden oluşan termik santral tamamen bittiğinde 405MW güç üretecek.

Her biri 135MW  kapasiteye sahip ünitelerden diğer ikisinin yapımı halen devam etmekte olup yapımı devam eden bu ünitelerinde 2014 yılında bitmesi ön görülüyor. Yılda 2,7 Milyar KW elektrik üretecek olan santral, ülkemizindeki elektrik ihtiyacının %1 lik kısmını karşılayacak.


Hem Bölge Hem Türkiye Kazanacak


Toplam maliyeti 800 Milyon USD olan termik santral sayesinde 2.500 kişi istihdam edilecek. Böylelikle bölgedeki gençlere büyük bir iş alanı açılmış olacak.

Yılda toplam 150 Milyon USD daha az doğalgaz ihraç etmemizi sağlayacak olan santral sayesinde Türkiyenin enerjideki dışa bağımlılığı azalacak.

 

Çevreyi Kirlettiyor İddaları Yalan...


Yapılan açıklamada Silopi Termik Santralinde yakıt olarak Asfaltit Madeni kullanıldığı belirtildi. Ayrıca santral uzun zamandır temiz kömür teknolojileri sınıfında bulunan Dolaşımlı Akışkan Yataklı Kazan teknolojisine sahip.

İlginizi Çekebilir :  Zorlu Holding 400.000 Hanenin Elektriğini Karşılayacak

Ozan Orkun Ozan Orkun Yazar Hakkında Tüm yazıları Mesaj gönder YazdırANKET
Endüstri 4.0 için En Hazır Sektör Hangisidir

Sonuçlar
Aktif etkinlik bulunmamaktadır.