elektrik port üyelik servisleri elektrik port üyelik servisleri

Özel Haber |
Güneş Enerjisinde Dünyadaki Durum ve Ülkemiz

Alternatif enerji yatırımlarında büyük paya sahip güneş enerjisinin dünyadaki ve ülkemizdeki son durumunu sizler için araştırdık.A- A+
14.02.2013 tarihli yazı 17487 kez okunmuştur.
Almanya Güneş Enerjisinde 30GW’ı Aştı…

Almanya Federal Elektrik kurumundan yapılan açıklamada 2012 yılında yaklaşık 7,5 MW seviyesinde gerçekleşen büyümenin, 2013 yılında 4 - 4,5 MW seviyesinde olması bekleniyor.

Yeni yatırımlarla birlikte 1 Şubat 2013 ile 30 Nisan 2013 yılları arasında güneş enerjisi yatırımları sayesinde elektrik alım fiyatlarının yaklaşık %2 düşüşle 0,115-0,165 Avro sent olması öngörülüyor.
Almanya’nın hâlihazırda 2012 yılı fotovoltatik enerji üretimi 28TW (tetawatt) civarındaydı.
Çin Hükümeti Güneş Enerjisi Hedeflerini Yükseltti

Çin Hükümeti 2015 yılı güneş enerjisi hedeflerini yükseltti. Ulusal Enerji İdaresi Yenilenebilir Enerji Müdürlüğü Başkan yardımcısı Shi Lishan; 21GW olarak belirlenen kapasiteyi 35GW’a yükselttiklerini açıkladı.

Başkan yardımcısı bu kararın gerekçesi olarak sektörün beklenenden hızlı büyümesini ve fosil yakıtların kullanımından dolayı oluşan hava kirliliğini gösterdi.
Son 2 yılda 3 kez hedef yükselten Çin hükümeti, 2050 yılına kadar 50GW enerji kapasitesine ulaşmayı hedefliyor.
ABD’den Güneş Enerjisine Milyar Dolarlık Yatırım

Amerikalı milyarder Warren Buffett, Kaliforniya'da dünyanın en büyük güneş enerjisi yatırımını yapacak.
 
Buffett’ın sahibi olduğu MidAmerican şirketinden yapılan açıklamada projeye 2,5 milyar dolar ödeneceği bildirildi. 2015 yılında bitirelecek olan projede 650 kişi istihdam edilecek. Son zamanlarda rüzgar ve güneş tarlalarına yönelik yatırımlarını arttıran Buffett, satın aldığı projeleri yönetebilmek amacıyla MidAmerican şirketinde ayrı bir birim oluşturdu. Oluşturulan bu ayrı birim Buffett'in alternatif enerjiye ne kadar önem verdiğini gösteriyor.
 
Şirket yetkililerinden Patrick Goodman, MidAmerican’ın yenilenebilir enerjiye önem verdiğini ve bu alanda ciddi yatırım yapıldığını belirtti.