elektrik port üyelik servisleri elektrik port üyelik servisleri

Mobil Cihazlar İçin 60 Ghz RF Çip Üretildi

Her geçen gün boyutları artan Full-HD videolar, oyunlar ve daha birçok uygulamayı başka cihazlara kablosuz olarak göndermek bir işkence. Ancak Kore Bilim ve Teknoloji Enstitüsü bu durumu değiştirecek gibi gözüküyor...A- A+
03.04.2013 tarihli yazı 9697 kez okunmuştur.
Avuçiçi bilgisayar,Tablet PC,Akıllı telefonlar vb. teknolojik cihazlarda işlem kapasitesi,görüntü kalitesi,çözünürlük gibi özellikler hızla gelişmektedir. Bu gelişmelere bağlı olarak özellikle oyun ve videoların boyları inanılmaz şekilde büyümektedir. Bize keyif veren bu uygulamaları başka kişilerle paylaşmak ise zaman zaman işkenceye dönüşmektedir.
Uzmanlar DC kaynaklarda çalışmak üzere mW seviyelerinde enerji tüketen yüksek hızlara sahip çipler üzerinde çalışmalar yapıyor. Bu çalışmalara hız veren Kore Bilim ve Teknoloji Geliştirme Enstitüsü Elektrik Mühendisliği bölümü geliştiricilerinde Profesör Chul Soon Park, 60Ghz aktarım hızına sahip düşük güç tüketen bir entegre geliştirdi.Devrenin içinde; enerji tasarruf modülü,performans yükselteci ve kazanç algılama sistemi bulunuyor.

Boyutları 4x5x1 mm3 olan çip, toplamda 67mW güç tüketiyor. Bunun 31mW'lık kısmı veri gönderiminide, 36mW'lık kısmı ise veri almada kullanılıyor. Devre bu haliyle tablet bilgisayarlara hatta ultrabook'lara monte edilebilecek kadar küçük.

Konu hakkında iyimser bir açıklama yapan Profesör Park;

"Saniyede 10.7 gigabyte iletim hızına sahip 60Ghz Rf modül geliştirdik. Bu çip ile sıkıştırılmamış haldeki Full-HD video başarılı bir şekilde iki cihaz arasında transfer edildi. İlerleyen dönemlerde bu çip, mobil cihazlara hatta fotoğraf makinası ve kameralara monte edilebilir" dedi.

Ozan Orkun Ozan Orkun Yazar Hakkında Tüm yazıları Mesaj gönder YazdırANKET
Endüstri 4.0 için En Hazır Sektör Hangisidir

Sonuçlar
Aktif etkinlik bulunmamaktadır.