elektrik port üyelik servisleri elektrik port üyelik servisleri

Kendi Arduino Kartımızı Yapalım |
PAPERduino

Henüz bir Arduino‘ya sahip değilseniz ya da ikinci bir Arduino’ya ihtiyacınız varsa hiçbir PCB çalışmasına gerek kalmadan sadece yazıcıdan çıktı aldığınız Paperduino dizaynını kullanarak kendi Arduino kartınızı yapabilmeniz mümkün. Nasıl mı? Ayrıntılar haberimizin devamında...A- A+
21.09.2013 tarihli yazı 38569 kez okunmuştur.
İster elektronikçi olup profesyonelce uğraşın, isterseniz meraklısı olup hobi ve zevk için uğraşın. Eğer robotik elektronikle ve mikro denetleyici kontrollü sistemlerle uğraşıyorsanız Arduino en önemli yardımcılarınızdan biri olacaktır. 
 
 
►İlginizi Çekebilir: Arduino İle Melodi Geliştirmek
 
 
Paperduino bir Arduino kullanıcısı olan Guilherme Martins tarafından tasarlanmıştır.Henüz bir Arduino ‘ya sahip değilseniz ya da ikinci bir Arduino ’ya ihtiyacınız varsa hiçbir PCB çalışmasına gerek kalmadan sadece yazıcıdan aldığınız Paperduino dizaynını karton üzerine yapıştırıp, üzerinde belirtilen yerlere gerekli komponentleri dizerek kısa bir sürede yeni bir Arduino’ya sahip olmanız ve kendi projelerinizi geliştirebilmeniz mümkün.  Bu yazımızda Paperduino’nun ilk tasarımını kullanıp kendi Arduino kartımızı yapacağız. ► Arduino Video Ders: Mesafe Sensörü ile Proje GeliştirmeMalzeme Listesi

1 x 7805 Voltaj regülatörü
2 x LED (farklı renklerde)
2 x 560 Ohm direnç (220ohm ve 1K arasında)
1 x 10k Ohm direnç
2 x 100 uF kapasitör
1x 16 MHz kristal osilatör
2 x 22 PF kapasitör
1 x 0.01 uF kondansatör
1 x Buton
1 x Atmel ATMega 168
1 x 28 pin soket
Dişi ve Erkek Header
 


Paperduino Yapım Aşamaları:

1.Adım
 

Öncelikle bu adresteki PDF dosyasını indirip yazıcıdan çıktı alın. Aldığınız çıktıdan şekilleri kesin ve herhangi bir kartonun iki ayrı yüzeyine yapıştırıcı yardımıyla yapıştırın. İki şekildeki işaretlerin birbiri üzerine gelmesine dikkat edin. Ardından bir iğne yardımıyla şekilde gösterilen devre elemanlarını takacağınız yerleri delin.


2.Adım
 

Deldiğimiz yerlere şeklin üstünde belirtilen devre elemanlarını dikkatlice yerleştirin.  Bu aşamada devre elemanlarının yönünün doğru olmasına dikkat edin. Lehimleme aşamasında microdenetleyicinizi çıkarmayı unutmayın. 


3.Adım
 

Sonra kartonu ters çevirin ve ikinci şemanın gösterdiği şekilde devre elemanlarını lehimleyin.

 
4.Adım
 

Eğer devre elemanlarınızın bağlantısı yukarıdaki gibiyse yeni bir Arduino ’ya sahipsiniz demektir.
 


Not:

Paperduino programlamak için USB bağlantısı bulundurmuyor, kartınızı programlamak için FTDI kablo kullanabilirsiniz ayrıca boş microdenetleyinizi başka bir Arduino kartına takarak IDE içerisinden bootloader göndererek Arduino programlayabilmeniz mümkün .


Kaynak

Guilherme Martins : PAPERduino's design
 
 
Emre ARSLAN Emre ARSLAN Yazar Hakkında Tüm yazıları Mesaj gönder YazdırANKET
Endüstri 4.0 için En Hazır Sektör Hangisidir

Sonuçlar
Aktif etkinlik bulunmamaktadır.