elektrik port üyelik servisleri elektrik port üyelik servisleri

İş Güvenliği Yasası Erteleniyor

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı (ÇSGB) 30 Haziran tarihinde yürürlüğe girecek olan iş güvenliği yasasına erteleme getirdi. Esnaftan gelen yoğun tepki ve itiraz üzerine 50'den az çalışanı olan işletmelerde İş Güvenliği Uzmanı ve İş Güvenliği Hekimi çalıştırma zorunluluğu erteleniyor.A- A+
21.06.2013 tarihli yazı 8772 kez okunmuştur.
Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı (ÇSGB) 30 Haziran tarihinde yürürlüğe girecek olan iş güvenliği yasasına ertelenmesi gündeme getirildi.  

Esnaftan gelen yoğun tepki ve itiraz üzerine meclise gelen torba yasada 50'den az çalışanı olan az tehlikeli sınıfta yer alan işletmelerde İş Güvenliği Uzmanı ve İş Güvenliği Hekimi çalıştırma zorunluluğu 4 yıl, 50'den fazla çalışanı olan tehlikeli ve çok tehlikeli sınıfta yer alan iş yerlerinde ise 2 yıl ileri atılması planlanıyor.

TÜİSAG (Türkiye İş Güvenliği Uzmanları ve İş Yeri Hekimleri Topluluğu) Başkanı yaptığı açıklamada; "Ülkemizde en çok kazanın meydana geldiği yer olan 50'den az çalışana sahip iş yerlerinde bu yasanın ertelenmesi büyük bir hata olur" diye konuştu.
 

► İlginizi Çekebilir : İş Güvenliği Uzmanlığı [ Özel Dosya ]


 
 

Yasanın tamamen yürürlüğe girmesi planlanan 2014 yılında 1.450.000 işletme İş Güvenliği Uzmanı ve İş Güvenliği Hekimi bulundurmak zorunda olacak  ve 100.000 kişi istihdam edilecek. Mühendislik, mimarlık, teknik eğitim ile üniversitelerin fizik ve kimya bölümü mezunlarının katılabildiği iş güvenliği kursları, hergün ortalama 172 iş kazası meydana gelen ülkemizde büyük bir öneme sahip.

Yasanın yürürlüğe girmesi ile birlikte iş verenler yükümlülüklerini yerine getirmemeleri halinde her ay 5.390 TL ceza ödemek zorunda kalacak.

Aşağıdaki Video iş kıyafeti giymenin, iş yapmadan önce önlem almanın, kısacası mühendis teknisyen yada yönetici herkesin iş güvenliği yasasına uyması ve iş güvenliği uzmanları tarafından denetlenmesi gerektiği gösteriyor.

 
 
Ozan Orkun Ozan Orkun Yazar Hakkında Tüm yazıları Mesaj gönder YazdırANKET
Endüstri 4.0 için En Hazır Sektör Hangisidir

Sonuçlar
Aktif etkinlik bulunmamaktadır.