elektrik port üyelik servisleri elektrik port üyelik servisleri

İnsan Gücüyle Yüzen Spor Salonu

Son yıllarda oldukça revaçta olan spor salonları gün geçtikçe yeni tasarımlarla ve teknolojik gelişmelerle karşımıza çıkıyor. Bunlardan en yenisi İtalya'da uluslararası tasarım ve dizayn bürosu olan Carlo Ratti Associati tarafından duyuruldu.A- A+
16.12.2016 tarihli yazı 8586 kez okunmuştur.
İtalyan tasarım ve dizayn ofisi olan Carlo Ratti Assiociati, fitness ekipmanları üretiminde öncü firmalardan biri olan Technogym, kar amacı gütmeyen bir mimarlık grubu olan Terreform One ve Kentsel Yenilenme Enstitüsünün (URBEM) ortak bir çalışma ile Seine Nehri boyunca sporcuların egzersiz yaparken harcadıkları enerjiden faydalanarak yüzen Paris Navigating Gym Projesi'ni açıkladı. Proje Fransa'nın başkenti Paris'te düzenlenen bir çağrıya cevap olarak tasarlandı ve geliştirildi.
 


►İlginizi Çekebilir: Yüzer Rüzgar Türbinleri | İnceleme

45 kişi kapasiteli olan Paris Navigating Gym Projesi 20 metrelik bir fitness salonu teknesidir. Teknede fitness aletleri olarak Technogym firmasının yararlanılabilir insan enerjisini farklı amaçlarda kullanılabilir hale getiren özel olarak geliştirilmiş bir seri olan Artis model spor aletleri bulunacak. Teknede spor yapan kullanıcılar ARTIS spor aletlerinde çalışırken egzersiz yaparak teknenin sorunsuz bir şekilde su üstünde hareket etmesine katkıda bulunabilecekler. Spor yapan kullanıcılardan elde edilen enerji aynı zamanda spor salonu olarak işlev gösteren teknenin çatısında bulunan güneş panelleri yardımıyla desteklenecek. Elektrikli pervaneler yardımıyla harekete geçirilen Paris Navigating Gym Projesi Seine rotası üzerinden şehre doğru gidecek ve isteyen herkes tekneye erişim sağlayabilecek.

Büronun önde gelen isimlerinde Carlo Ratti projede sürekli olarak insan gücünü kullanma potansiyeli üzerinde araştırmalar yapıldığını söyledi. Carlo Ratti Associati'nin kurucu ortağı olan MIT direktörü spor salonunda gerçekleştirilen hareketlerle bir tekneyi hareket ettirmeye yetecek gücün elde edilmesinin gerçekten etkileyici olduğunu ve elektrik enerjisinin çoğu zaman soyut algılanan kavramının arkasında yatan şeylerin elle tutulabilir şeyler olduğunu ve bunu deneyim ettiklerini söyledi.

 

Büyük boyutlu görsel için resme tıklayınız.

►İlginizi Çekebilir: Hamster Tekerleğinden Spor İcadı

Nehir Spor Salonu için ön konsept 2008 yılında New York'ta kullanılmak üzere Terreform One grubu tarafından geliştirildi. Technogym firması birkaç yıldır fitness dünyasındaki süreklilik kültürünün öncü isimlerinde biri. Technogym Fransa Genel Müdürü Orlando Ferrario bu projeyle Artis serisi fitness aletlerinin kentsel hayata heyecan verici bir katkı sağlayacağını belirtti. New York merkezli kar amacı gütmeyen Terreform One kurucularından Mitchell Joachim projenin nehir spor salonu fikrini bir üst seviyeye taşıdığını ve projenin hem kentlerin yaşam standartları hem de toplumsal refah seviyesi açısından oldukça olumlu bir etki gösterebileceğini söyledi.

Teknede elektrik enerjisi üyelerin kinetik enerjisini elektrik enerjisine dönüştürme prensibiyle üretiliyor. Bu prensiple üretilen enerji spor salonundaki fitness aletleri için gerekli olan elektrik enerjisini ve aynı zamanda teknenin aydınlatılması ve hareket etmesi için gerekli olan enerjiyi de karşılıyor. Teknede üretilen fazla enerji ise şehir şebekesine basılabiliyor. Bu yönleriyle oldukça çevreci ve kullanışlı bir yöntem sunan tekne gelecekte oldukça yaygın bir şekilde kullanılacak gibi görünüyor.
Teknenin tasarımının Seine'de 20. yüzyılın başlarından beri turist taşıyan geleneksel feribotlara benzemesinin yanı sıra Fransa başkentinin kentsel karakterine de uyum sağlamaktadır. Paris günümüzde fitness ve sağlık alanında dünyanın en ileri gelen şehirlerinden biri olarak görülüyor. Bu da projenin güçlenmesinde önemli bir eşik. İlk izlenimlere göre Paris Navigating Gym insan gücünü kullanmaya yönelik tasarımı, yapım ve test aşamaları dahil olmak üzere 18 aydan daha kısa bir sürede hayata geçirilebilir.


Kaynak:


worldarchitecture.org
Muhammed Ahmet ALKAN Muhammed Ahmet ALKAN Yazar Hakkında Tüm yazıları Mesaj gönder YazdırANKET
Endüstri 4.0 için En Hazır Sektör Hangisidir

Sonuçlar
Aktif etkinlik bulunmamaktadır.