elektrik port üyelik servisleri elektrik port üyelik servisleri

Elektrikli Araçlar İçin Kablosuz Şarj:
WiTricity

Elektrikli otomobil sektörünün önemli markalarından General Motors, elektrikli araçların kablosuz olarak şarj edilmesi için WiTricity adlı girişimle çalışmalar yürütüyor. Gelecekte otonom elektrikli araçların, otonom şarj istasyonuna ihtiyaç duyacağını belirten şirketler, kablosuz şarj teknolojisinin bu noktada kilit rol oynayacağını düşünüyor.A- A+
31.12.2016 tarihli yazı 10618 kez okunmuştur.

Park Edildiğinde Otomatik Olarak Şarj Edilecek

 
Sevsek de sevmesek de kablosuz şarj teknolojisi yıllardır kullanılıyor. Bu teknoloji çok fazla uyum problemini de beraberinde getirse de her yeni teknoloji gibi, kablosuz şarj da sürekli gelişimimni sürdürmekte. Geçtiğimiz hafta, Boston bölgesi girişimi WiTricity ve General Motors (GM) arasında, elektrikli araçlar için kablosuz şarj istasyonları geliştirmek için bir iş birliği anlaşması imzalandı. MIT’de başlayan bir çalışmanın ardından WiTricity ekibi üniversiteden ayrılıp kendi şirketlerini kurdu ve 2007’den bu yana sadece kablosuz şarj teknolojisi üzerinde çalışıyorlar. Yapılan açıklamada, otomobiller için bir ‘şarj yatağı’ geliştirileceği ve bunun garaj zemininde bir beton tabakanın altında bulunabileceği belirtildi. Böylece elektrikli araç garaja park edildiğinde otomatik olarak şarj edilmeye başlayacak.

En Az Bir Kablolu Şarj Aleti Kadar Etkili

WiTricity CEO’su Alex Gruzen “Elektrikli araç artık geleceğin ulaşım yöntemi olarak görülüyor ve GM bu alanda lider şirketlerden birisi. Kablosuz şarj seçeneği ile birlikte bu araçların daha hızlı bir şekilde kullanıma girebileceğini düşünüyoruz. Kablosuz şarj, endüstri standartları göz önünde bulundurulduğunda, geleceğin otonom araçları için kaçınılmaz bir gelişme. Bu proje de bizi, kablosuz enerjili dünya hedefine bir adım daha yaklaştıracak.” şeklinde konuştu.
 
General Motors, WiTricity’nin bir Chevrolet Volt hibrit araç üzerinde deneyler yapmasını onayladı. WiTricity, sistemlerinin % 90 etkinlik sunduğunu ve bunun da en az bir kablolu şarj aleti kadar etkili olduğunu belirtti.

 

Kablolu Sistemden Daha Ucuz ve Kullanışlı Olacak

GM Elektrikli Araçlar Mühendis Şefi Pamela Fletcher “Kablosuz şarj teknolojisi müşterilerimizin bizden talep ettiği bir şey. WiTricity’nin prototip sistemini deneyerek, kablosuz şarj sistemlerinin endüstri standartları ile uygun olduğunu kanıtlamak istiyoruz. Bu hem endüstriye hem de müşterilere katkı sağlayacak.” diye konuştu.
 
Gruzen, gelecekte otonom elektrikli araç sahiplerinin aracı uzaktan kontrolle şarj olmaya gönderebileceklerini, bunun için de kablosuz şarj istasyonlarının geliştirilmesi gerektiğini belirtiyor. Böyle bir sistemin sıradan bir kablolu sistemden daha ucuz ve kullanışlı olacağı düşünülüyor. Tesla ise otonom araçlar için, otonom olarak çalışan şarj kablosu geliştirmişti. WiTricity sistemin 2017’nin sonunda satışa sunulabileceğini düşünüyor. Ancak GM herhangi bir tarih açıklamaktan kaçındı.

 


Kaynak:

electrek
Anıl Gül Anıl Gül Yazar Hakkında Tüm yazıları Mesaj gönder YazdırANKET
Endüstri 4.0 için En Hazır Sektör Hangisidir

Sonuçlar
Aktif etkinlik bulunmamaktadır.