elektrik port üyelik servisleri elektrik port üyelik servisleri

Akıncı-2 |
Yerli İnsansı Robot

Akıncı-1'den sonra Akıncı-2 ile Robotik alanındaki çalışmalara devam eden Akınsoft, insansı robot alanında büyük başarılara imza atıyor. Akıncı-2 hakkında bilgiler ve insansı robotun Video'su haberin devamında...A- A+
13.04.2013 tarihli yazı 16636 kez okunmuştur.
1995 yılında kurulan ve yazılım alanında faaliyet gösteren Akınsoft, 2011 yılından itibaren Robotik Ar-Ge'ye yatırım yapmaya başladı. Geçtiğimiz sene Akıncı-1 ile ilk prototipi tanıtan firma bu şimdi de Akıncı-2 ile ile karşımızda.

 

Serinin ilk robotu olan Akıncı-1, sorulara yanıt vereme, matematiksel işlemleri yapabilme, verilen komutları yerine getirebilme gibi temel özelliklere sahipti.

Türkiyede üretilen ilk ticari insansı robot Akıncı-2 ise, Akıncı-1'in tüm yeteneklerine sahip olmakla birlikte ayriyetten ayakları üzerinde durabilme, nesneleri 3 boyutlu olarak tanıyabilme, dışarıdan gelen fiziksel etkilere karşı dengesini koruyabilme, yanında bulunan kişilere karşı odaklanabilme gibi pek çok yeni özelliğe sahip.

 

65 kg ağırlığa ve 1,60 cm boy'a sahip olan Akıncı-2 internet erişimine sahip. Bu sayede istenilen konuda ansiklopedik bilgi verebiliyor. Robot; ses işleme (ses komutları) ve kablosuz ağ ile kontrol edilip izlenebiliyor. Gövde de 26, ellerde 20 olmak üzere toplam 46 ekleme sahip. Akıncı-1 de eklem sayısı sadece 23'tü. Akıncı serisi 1 senede eklem sayısını 2 katına çıkartmış durumda.

 

Bu özellikleri ile her sektörde kullanılması planlanan Akıncı-2'nin 2015 yılından sonra tüm işletmede yer alması firmanın hedefleri arasında.

Akıncı-1'e Ait Video


Akıncı-2'ye Ait Video 
İlginizi Çekebilir :  PETMAN | En Gelişmiş İnsansı Robot

Ozan Orkun Ozan Orkun Yazar Hakkında Tüm yazıları Mesaj gönder YazdırANKET
Endüstri 4.0 için En Hazır Sektör Hangisidir

Sonuçlar
Aktif etkinlik bulunmamaktadır.