elektrik port üyelik servisleri elektrik port üyelik servisleri

Yangına Dayanıklı Kablo Nedir? |
Elektrikte İş, Can ve Mal Güvenliği

Kablo üretiminde çok çeşitli malzemeler kullanılır. Fakat kullanılan bu maddeler can ve mal güvenliği açısından olası bir yangın durumunda farklı etkiler yaratırlar.Peki Yangına Dayanıklı Kablo nedir? Kullanılan malzemeler nasıl olmalıdır? Merak ettikleriniz ve daha fazlası için yazımızın devamında bulabilirsiniz.A- A+
23.06.2013 tarihli yazı 29888 kez okunmuştur.
Kablo üretiminde çok çeşitli malzemeler kullanılır. Fakat kullanılan bu maddeler can ve mal güvenliği açısından olası bir yangın durumunda farklı etkiler yaratırlar.Üretimde en çok kullanılan kablo malzemeleri şunlardır;

 Polivinilclorur (PVC) tabanlı malzemeler
Polietilen (PE) malzemeler
Halojensiz ve düşük duman yoğunluklu malzemeler (HFFR-LSOH)
Yangına dayanıklılık sağlayan malzemeler
 

 

 

1. PVC Tabanlı Üretilen Kablolar


PVC malzeme, kablo yalıtım ve kılıflamada ucuz ve kolay uygulanabilirliği ile beraber oldukça sık kullanılan bir malzemedir. PVC malzeme yandığı zaman yoğun bir duman ile birlikte korozif gaz da oluşturur. Yoğun duman ve zehirli gazlar insanların tahliyesinde aksaklıklar yaşatabileceği gibi yangında ki ölümlerin yüksek orandaki nedenidir. Ayrıca görüş mesafesini de azaltarak kurtarma ekiplerinin çalışmalarını engellemektedir.

Yanınca açığa çıkan zehirli gazlar olan HCl, CO2, CO gazları ölümlere neden olmaktadır. HCl gazının su ile bir araya gelmesinden oluşan hidroklorik asit elektronik cihazların ve metal elemanların oksitlenmesine sebep olarak yangın esnasında uzun süre çalışır durumda kalması gereken sistemlerin deforme olmasına neden olur.


2. Polietilen Tabanlı Üretilen Kablolar


Polietilen malzeme halojensiz olduğu için yangın durumunda zehirli ve korozif gaz oluşturmaz. Fakat polietilen çok kolaylıkla alevlenebilir ve yangın esnasında yapı içerisinde sıçramalar meydana getirip yangının büyümesine neden olur. Ayrıca yoğun duman oluşturarak görüş mesafesini azaltır. Bu nedenle yapılarda polietilen esaslı kablolar kullanılmamalıdır.
  

3. Halojensiz ve Düşük Duman Yoğunluklu Malzemelerden (HFFR-LSOH) Üretilen Kablolar

 
Halojensiz malzeme olduğu için yangında zehirli ve korozif gaz oluşturmazlar. Buna bağlı olarak elektronik cihazlarda ve metal aksamlarda korozyon yani oksitlenmeye de sebebiyet vermezler.

Alev geciktirici özelliklerinden dolayı alevlerin azalması ve sönmesi durumunda alev almış bu kablolar kendiliğinden söner ve yangını büyütmezler.

Düşük duman yoğunluğu özelliği ile de tahliye sırasında kurtarma ekiplerine ve yangın söndürme çalışanlarına engel teşkil etmez.

Hastanelerde, sinema ve tiyatro salonlarında, yüksek binalarda, metrolarda, hava alanlarında yani kalabalık olan yerleşim yerlerinde halojensiz kablolar tercih edilmelidir. Bu tip kablolar acil durum cihazlarının beslenmesinde kullanılmaz.
 

 
► İlginizi Çekebilir  : Türk Kablo Sanayisi Tarihçesi | Özel Dosya

 

4. Yangına Dayanıklılık Sağlayan Malzemelerden Üretilen Kablolar


Yangına dayanıklı malzemelerden üretilmiş kabloların, yukarı da bahsettiğimiz kabloların özelliklerini barındırmasının yanı sıra en önemli özelliği yangın esnasında kablo içerisindeki akımı taşıma işlevini belli bir süre gerçekleştirmesidir.
 

 

Yangına dayanıklı kablolar, özellikle kalabalığın yoğun olduğu yapılar olan okullar, hastaneler, alış-veriş merkezleri, sinema ve tiyatro salonları, metro ve karayolu tünelleri, hava alanları, maden ocakları, fabrikalar, bilgi işlem merkezleri, oteller, yüksek binalar, toplu konutlarda ve paniğin yaşanabileceği tüm yapılar da olası bir yangın esnasında yangına müdahalenin kolaylaştırılması için mutlaka çalışması gereken acil durum emniyet devrelerine(yangın suyu sistemleri, yangın pomplarını besleyen kablolar, yangın kaçış merdivenleri, pozitif basınçlandırma fanları, duman ve ısı fanları, hasta ve itfaiyeci asansörleri, yangın ihbar ve alarm sistemleri, anons sistemleri, acil durum aydınlatma sistemleri vs.) enerji ve sinyali belirli bir süre boyunca taşıyan kablolardır.

 


Bu konu hakkında "Binaların yangından korunması hakkında yönetmelik"' inde belirtilen Madde 83' e göre; "Bir yangın esnasında uzun süre çalışır durumda kalması gereken sistemlerin kabloları yangına karşı en az 60 dakika dayanabilecek özellikte olacaklardır." şeklinde atfedilmiştir.
Kaynak : 

2M Kablo Ürün Kataloğu
►CEZMİ GENÇEL  / Makine Müh.
► MURAT ATASOY  / Makine Müh.
►Özcan Uğurlu  / Elk. Müh. 

Aktif etkinlik bulunmamaktadır.
ANKET
Endüstri 4.0 için En Hazır Sektör Hangisidir

Sonuçlar