elektrik port üyelik servisleri elektrik port üyelik servisleri

Derse Girmek Zorunluluktur, IEEE Farkındalık

İngilizce açılımı "Institute of Electrical and Electronical Engineers" (Elektrik Elektronik Mühendisleri Enstitüsü) olan IEEE, dünya üzerinde 150 ülkede toplam 400,000'e yaklaşan üye sayısı ile giderek genişlemektedir. Biz de sizlere, kar amacı gütmeyen bu kuruluşa gönül ve emek vermiş olan Jale KANDEMİR meslektaşımız ile yaptığımız röportajımızı hazırladık.A- A+
26.02.2013 tarihli yazı 11980 kez okunmuştur.
Öncelikle kimdir Jale KANDEMİR kendi sözleriyle tanıyalım ;

Çukurova Üniversitesi Elektrik-Elektronik Mühendisliği 3. sınıf öğrencisiyim. 3. sınıf dediğime bakmayın 6 yıldır bu bölümde okuyorum :)   1988 doğumluyum ve Adanalıyım. 2008 yılında IEEE ile tanıştım ve 2009-2010 yılları arasında IEEE Çukurova Yönetim Kurulu Başkanlığı yaptım. Dans etmeyi, eğlenmeyi, gezmeyi, seyahat etmeyi çok severim. Bunun dışında Adana ve çevresinde konser organizasyonları yapıyorum ve bu aralar da DJ'lik eğitimine başlamış bulunmaktayım.

Bu samimi tanışmadan sonra, Jale Hanım 'ın bu enerjik yapısına biz de katılıyor ve hemen sorularımıza geçiyoruz..

►Jale Hanım IEEE ile ilk tanışmanızı öğrenebilir miyiz?

IEEE ile ilk tanışmam üniversitemde yapılan Ulusal Kongre ile oldu.

►Ulusal Kongre dediğiniz kavramı açabilir miyiz?

IEEE Uluslararası bir kuruluş. Türkiyede de 50'den fazla üniversitede öğrenci kolları bulunmakta. İşte bu öğrenci kollarının hepsi yılda en az 2 defa olarak büyük organizasyonlarla buluşuyor. Bunlardan biri de Ulusal Kongre. 6 gün sürüyor ve içerisinde workshop, söyleşi, oturum, proje oluşturma, akşam eğlenceleri gibi etkinlikleri barındırıyor. Yerli ve yabancı bir çok büyük firmanın yöneticileri ile tanışma fırsatı oluşturuyor. Tabi bunlar dışında ekstradan bölge toplantıları, Türkiye Kardeş Kollar  olarak adlandırdığımız birden fazla üniversitenin çalışmalarıyla oluşturulmuş seminer, yarışmalar, eğitimler gibi etkinlikler ve sadece eğlenceye dayalı etkinliklerimiz de oluyor.

►Bu tanışmadan sonra aktif olarak sizi içine çeken etkenler neydi?

Bu tanışmadan sonra kulüpteki insanların ilgisi ve sıcakkanlılığı beni bu kulübün içine çekti.

►Ne tarz etkinliklerde rol aldınız ve bu rollerinizdeki sorumluluklarınız nelerdi?

IEEE Çukurova'da 2008-2011 yılları arasında düzenli olarak yapılan Kariyer Günleri, Eğitim Seminerleri, Çalıştaylar vb etkinliklerin tamamında aktif olarak yer aldım. 2009-2010 yılları arasında Kulüp Başkanlığı yaptım.

►Bu sorumluluklar ile kendinize neler kattığınızı düşünüyorsunuz?

Bu sorumluluklar hayatımda çok önemli şeyler öğretti bana. Özellikle grup çalışması, disiplin ve yönetim konusunda azımsanmayacak tecrübeler kazandım.

►Bu sorumluluklar ile çevrenize neler kattığınızı düşünüyorsunuz?

Tek bir örnek vereceğim bu konu hakkında. Sanırım bu örnek herşeye yeter.Bu sorumluluklar sayesinde birçok şirket tanıdım ve mezun olmuş bir kaç arkadaşımın güzel bir iş sahibi olmasını sağladım :)

►IEEE ‘nin en sevdiğiniz özelliği nedir?

En sevdiğim özelliği bir taraftan birşeyler üretmeye çalışırken diğer taraftan eğlenmeyi de seven bir öğrenci topluluğu olmasıydı. İkisini bir arada yürütebilmek kolay bir iş değil :)

►IEEE ‘nin en sevmediğiniz özelliği nedir?

IEEE'nin sevmediğim bir özelliği yok diyebilirim aslında. Sadece bazı zamanlarda rekabetten kaynaklanan tatsızlıklar olabiliyor; fakat ben bunların da kötü bir özellik olduğunu düşünmüyorum. Çünkü bu tatsızlıklar bile hepimiz için birer tecrübe bence ve de üyelerin en iyi olma çabası kötü bir şey değil.

►Hayatınızda IEEE öncesi ve sonrası diye bir kavram oluşturursak, olumlu ve olumsuz değişimleriniz nelerdir?

Olumlu gelişmeler az önce de bahsettiğim gibi özellikle iş hayatı ile ilgili çok şey öğrendim. IEEE'den sonra kendime güvenim arttı ve ne olursa olsun çaba gösterdikten sonra istediğim her şeye ulaşabileceğimi öğrendim. Olumsuz bir gelişme tabiki de olmadı :)

►IEEE ‘nin gelecekteki yerini nasıl görüyorsunuz?

IEEE gün geçtikçe daha çok tanınan bir kulüp oluyor ve bu yapının çok daha büyüyeceğini düşünüyorum. Gerek öğrenci gerekse mezun durumundaki IEEE üyeleri bu büyümenin en büyük kanıtıdır.

►IEEE sizce tek kelime ile nedir?
 
IEEE bağlılıktır bence :) Arkadaşlık ve dostlukla birleşmiş bir bütündür :)

Emre Güneç Emre Güneç Yazar Hakkında Tüm yazıları Mesaj gönder YazdırAktif etkinlik bulunmamaktadır.