elektrik port üyelik servisleri elektrik port üyelik servisleri

İş Başvurularında Mülakat İpuçları

Profesyonel iş başvuruları bazı aşmaları da içinde barındırır. Bu aşamalar bazen bir bazen de birden fazla mülakatlar serisi olarak devam eder. Peki sektörün öncü firmalarından aldığımız bilgilerden, bazı ipuçlarını sizinle paylaşmamıza ne dersiniz?A- A+
01.05.2013 tarihli yazı 10229 kez okunmuştur.

►Nitelikleriniz


Mülakat sırasında en önemli şeylerden biri niteliklerinizdir. Mülakat için gittiğiniz pozisyona uygun doğru tutum, deneyim, beceri ve niteliklerinizi belirtmeniz ve inandırmanız gerekir.


►Geçmiş Davranışlarınız


Mülakatı yapan uzman kesinlikle geçmiş eğitim ve işlerinizle ilgili sorular yönlendirecektir. Olaylarla nasıl başa çıktığınızı anlatmanızı beklemektedir.


►Başarı Hikayeniz


Başarı olarak gördüğünüz hikayelerinizi paylaşmalısınız. Ayrıca bazen işlerin kötü gittiği anlardan da bahsederek, ne ders çıkardığınızı belirtmelisiniz.


►Kıyafetiniz


Bilgi ve becerilerinizi pekiştirecek şekilde profesyonel bir şekilde giyinmelisiniz.


►Pozinyona İlginiz


Mülakatına girmiş olduğunuz şirketin hakkında, sektörünün hakkında ve pozisyonun hakkında ayrıntılı bilgi sormanız pozisyona duymuş olduğunuz ilgiyi gösterecektir. Ayrıca ekstra bir ilgi duyuyorsanız belirtmeniz yarar sağlayacaktır. Fakat samimi ve abartısız bir üslupla söylemeniz önemlidir.


►Vücut Diliniz


Mülakatı gerçeleştiren kiçi yüksek ihtimalle bu konuda da bir uzmandır ve duruşunuza dikkat edin. Kendinden emin ama ukalalıktan uzak bir şekilde oturun. Konuşurken göz teması kurmaya özen gösterin. Gereksiz jest ve mimikleri kullanmayın.


►Neden Siz?


Genellikle mülakatın son aşamalarında gelen bu soru kilit sorulardan birisidir. Bu soruya vermiş olduğunuz cevap şirketin gereklerini ve ihtiyaçlarını anlayıp anlamadığınızı da gösterecektir. Cevabınız profesyonel bir yaklaşımla uzun olmayacak şekilde olmalıdır. Kesinlikle inançlı ve net olmalıdır. 


►Son Sözleriniz


Mülakat sürecini, karar verilme aşamasını, sizinle ne zaman iletişime geçileceği ve konu ile ilgili kiminle görüşeceğinizi sormanız pozisyona ilgili olduğunuzu bir kez daha kanıtlayacaktır. Emre Güneç Emre Güneç Yazar Hakkında Tüm yazıları Mesaj gönder Yazdır