elektrik port üyelik servisleri elektrik port üyelik servisleri

Konfigürasyon Mühendisi Nedir?

Son yıllarda karşımıza konfigürasyon mühendisi tabiri fazlaca çıkmaktadır. Peki gerçekten biliyor muyuz konfigürasyon ve konfigürasyon mühendisi nedir? Gelin hep birlikte bakalım.A- A+
23.06.2013 tarihli yazı 21062 kez okunmuştur.

Konfigürasyon


Konfigürasyon terimi Fransızca configuration kelimesinden gelmiş, gerçek anlamı dış görünüş olmasıyla beraber “yapılandırma” anlamında kullanılmaktadır.

Ayrıca konfigürasyon tam olarak bir yönetim sürecidir. Bu süreç, kontrol, durum değişiklikleri ve denetimleri gerçekleştirerek ürün veya hizmetin entegrasyonunu sağlamayı ve korumayı amaçlar.
 

Konfigürasyon Yönetimi Süreci


Konfigürasyon yönetimi süreci 5 madde olarak incelenebilir.

Belirlenen zamanlarda, ürünlerin anahatlarını oluşturacak konfigürasyonu belirlemek,
Konfigürasyon birimleri değişimlerini kontrol etmek,
Konfigürasyon yönetimi altındaki ürünleri oluşturmak için gerekli şartları sağlamak,
Anahatların bütünlüğünü sağlamak,
Varolan konfigürasyon bilgisini geliştiricilere, kullanıcılara ve müşterilere sağlamak.
 

Konfigürasyon Mühendisi


Konfigürasyon mühendisi, en kısa haliyle teknolojik sistemleri ve ürün performanslarını değerlendirir. Yeterli düzeyde olmalarını ve sürekliliklerini sağlar. Genel olarak konfigürasyon mühendisleri bilgisayar ve elektronik mühendislerinin bu alana yönelmesiyle oluşur.
 
Üretim planları oluşturmak ve projelerin yönetimini üstlenmek de konfigürasyon mühendisinin görevlerindendir. Proje yönetimini üstlendiğinden sürekli gelişime açık ve günden güne bilgisini yükseltmek zorundadır. Projeyi oluşturan ekip arkadaşlarına gerektiğinde koçluk da yapar.
 
Konfigürasyon mühendisi taslak oluştur ve bu taslakları oluştururken manuel veya bilgisayar temelli tasarım araçlarını kullanır. Bu tasarımlar ürün standartlarını, detaylandırmasını ve en uygun dizaynı belirlemek için çok önemlidir.

Önemli bir özelliği daha olarak konfigürasyon mühendisi, bir projenin başlangıcından sonuna kadar aktif görevdedir. Karşılaşılan teknik problemlerin çözümlerini üretir ve raporlamalarını sağlar. Yani buradan yola çıkarak hem yazılı hem de sözlü iletişimi kuvvetli olmalıdır.
 
Tüm bu sorumlulukların yanı sıra bir konfigürasyon mühendisi, donanım ve yazılım teknolojileriyle çok yakından ilgili olmalıdır.

 

Kaynak


► wisegeek.com

► ieee.metu.edu
 
Emre Güneç Emre Güneç Yazar Hakkında Tüm yazıları Mesaj gönder Yazdır