elektrik port üyelik servisleri elektrik port üyelik servisleri

Teknoloji Dahisi Steve Jobs

Steve Jobs, artık herkesin yakından takip ettiği "Apple" Şirketi ürünlerinin sahibi olan teknoloji dahisi 1955 yılında, tam 58 yıl önce bugün Suriye asıllı bir babanın ve Amerikan asıllı bir annenin oğlu olarak dünyaya geldi. Doğumundan bir hafta sonra annesi onu San Francisco’da yaşayan Paul ve Clara Jobs çiftine evlatlık olarak verdi.A- A+
24.02.2013 tarihli yazı 11809 kez okunmuştur.

Doğumu ve Okul Hayatı

Tam 58 yıl önce 24 Şubat yani bugün, Suriye asıllı bir babanın ve Amerikan asıllı bir annenin oğlu olarak dünyaya gelen Steve Jobs, doğumundan bir hafta sonra annesi tarafından San Francisco’da yaşayan Paul ve Clara Jobs çiftine evlatlık olarak verildi.

Homestead lisesini 17 yaşında bitirdikten sonra ailesi onu Stanford Üniversitesine kayıt ettirdi. Dersler ona göre anlamsız, sıkıcı ve gereksizdi. Ailesine yük olma düşüncesi de buna eklenince 6. ayda okulu bırakmaya karar verdi. Okul ücreti önceden ödendiği için 18 ay daha okula gitme hakkı vardı. Bu zaman süresince ilgisi çeken,harflerin ve yazıların birbirine olan oranını inceleyen yazı bilimi " Kaligrafi" ye yöneldi.


 

Apple Şirketinin Kurulum Süreci

Steve Jobs, o yıllarda Kaligrafi bilimini nasıl paraya çeviririm diye düşünürken Steve Wozniak ile tanıştı.Arkadaşı ile fikir alış-verişi yaparken aynı zamanda Jobses garajında bilgisayar üzerine çalışırlardı. Sonunda bir bilgisayar sistemi tasarladılar. Yani Apple Şirketini garajda kurmuştular. Steve Jobs' un aklına harika bir fikir gelmişti. Tasarladığı bilgisayarın yazı fontunu "Kaligrafi" yazı sistemine göre oluşturdu ve bu bilgisayara Apple adını verdi. Çığır açan bu bilgisayar 1Nisan 1976 da piyasaya sürüldü ve halen daha bu font teknolojisi yaygın bir şekilde bilgisayarlarda kullanılmaktadır. 1977 yılında da Apple II piyasaya sürüldü.
 

► FotoPort: "Steve Jobs'un Hayatından Kareler"
 

Her Şeyin Alt Üst Olduğu Düşünülürken,
Daha Güçlü Bir Şekilde Geri Dönmesi

Çalışmaları oldukça hız kazanıyordu ve Apple şirketi devleşme yolunda ilerliyordu. 1986 yılına gelindiğinde ise Şirket bünyesindeki 4000 çalışanı ile birlikte 2 milyar dolarlık bir şirket haline gelmişti. Sonrasında Pepsi Cola' nın CEO' su olan John Scully' i şirket bünyesine alarak çalışmaya devam ederken çok güvendiği bu insanla fikir ayrılığına düştü ve Yönetim kurulunun kararı ile kendi kurup büyüttüğü şirketten yine kendinin güvenerek ve inanarak aldığı adam vesilesiyle kovuldu. Bu olay Steve Jobs' u derinden etkiledi ve bir süre sessizliğe bürüdü. Evet görünürde  her şey mahvolmuştu ve elindeki her şeyi kaybolmuştu. Ama henüz hiçbir şey bitmemişti. Aksine dönüm noktası olmuştu. Ve Steve 12 Ekim 1988' de "NEXT" adında yeni bir bilgisayar şirketi kurdu.Bu şirketi de kısa bir sürede dünyada tanınır hale getirerek ardından Edwin Catmull ile birlikte "PİXAR" adında animasyon çizgi filmlerinin yapıldığı şirketi de kurup grafik ve animasyon alanında da dünyada bir numara olmuştu. Bu arada 1991 yılında Laurence adında bir kadınla evlendi ve Reed adında bir de oğlu oldu. Windows işletim sistemlerinin yükselişi ile Apple Şirketi düşüş yaşamaya başladı ve 1996 yılında Steve Jobs ile Apple tekrar anlaşarak bir araya geldi. Sonradan kurduğu Şirketleri de Apple bünyesine kattı ve geliştirdiği sistemleri Apple ürünleri ile sentezleyerek olağan üstü ürünler ortaya çıkarmıştır. Her şey daha da fazlası ile geri dönmüştü Steve Jobs' a. 

 


► Haber: "Dört Adımda Steve Jobs"


Steve Jobs yaşadığı tecrübeyi, bu değişimi şu sözlerle ifade etmişti, " İyiki kovulmuşum. Eğer kovulup o teknolojileri geliştirmeseydim Apple şimdiki kalitesinde ve teknolojisinde olamazdı."


► Steve Jobs'un Liderlik Sırları Bölüm 1
► Steve Jobs'un Liderlik Sırları Bölüm 2


Hastalığı ve Ölümü

2004 yılında pankreas kanseri teşhisi konan Steve Jobs, her şeye rağmen hayata tutunmayı denedi ve çalışmalarını devam ettirdi. Öyle ki doktorların söylediği "3-4 aylık ömrün var" sözü bile onu yıldırmadı, bahanelere boyun eğdirmedi ve ölene dek teknolojilerini geliştirmeyi sürdürdü. iPhone, iPod ve iPad gibi ürünlerini dünyaya tanıtan bu adam 5 Ekim 2011 günü, 56 yaşındayken hayata gözlerini kapadı.

 

Kaynak: All About Steve Jobs


Aktif etkinlik bulunmamaktadır.
ANKET
Endüstri 4.0 için En Hazır Sektör Hangisidir

Sonuçlar