elektrik port üyelik servisleri elektrik port üyelik servisleri

Next-Generation Beaglebone İçin Geri Sayım Başladı

Beaglebone hayranlarını sevindirecek bir haber; Next-Gen Beaglebone geliyor! Next-Gen Beaglebone hakkında bazı detaylar netleşmiş durumda ama halen kesin olmayan detaylar var. Meraklıları için önemli kısımları derledik.A- A+
15.04.2013 tarihli yazı 11340 kez okunmuştur.

 

2011 yılında piyasaya sürülen Beaglebone özellikle Linux kullanıcılarının ve gömülü sistemler ile uğraşanların çok büyük ilgi kaynağı oldu. Aradan geçen zamanda Beaglebone'a çok güçlü bir rakip çıktı; Raspberry Pi. Özellikle fiyat olarak Beaglebone'dan çok ucuz olan Raspberry Pi kısa zamanda Beaglebone'nun tahtını kaptı diyebiliriz. Yaşanan gelişmelerden sonra Beaglebone'nun üreticisi Texas Instruments(Ti) firması yeni Beaglebone için düğmeye bastı; Next-Gen Beaglebone!
 Next-Gen Beaglebone hakkında açıklanan bazı bilgiler dışında şuan için ürün hakkında bilinmeyen iki adet önemli parametre bulunmakta; Fiyat ve Hız. Fiyat konusunda 35$ olan Rasperry Pi''ye karşı 89$'lık fiyat ile dezavantajlı olan Beaglebone, Next-Gen Beaglebone ile bu dezavantajdan kurtulur mu kesin değil ama Ti'nin bu konuda oldukça iddialı olduğunu söylemek lazım. Ürünün fiyatı konusunda düşülen not ürünün önemli ölçüde ucuz olacağını söylüyor. Şuan hali hazırda 720MHz olan işlemcisi ile Rasperry Pi'den daha hızlı olmasına karşın Next-Gen Beaglebone'nun hızının daha da artacağı söyleniyor. Bu durum Rapberry Pi'ye karşı bir tercih sebebi olmasını sağlayabilir. Tabii ki hızının ne kadar artacağına bağlı olarak. 
 

Ürünün Nisan ayının sonlarına doğru çıkacağı firma tarafından açıklanmış olsa da henüz net bir tarih yok.

Ürünün göze çarpan en büyük özelliği ise rengi olacak. Beaglebone'nun renginin beyaz olmasına karşın Next-Gen Beaglebone siyah renkte olacak. Donanımsal olarak ürüne eklenen iki güzel özellik var HDMI çıkış ve eMMC. Raspberry Pi'nin tercih sebeplerden olan HDMI özelliğine karşın ek olarak eMMC eklenmiş olması güzel düşünülmüş bir ayrıntı. eMMC'nin boyutunun ne kadar olacağı kesin değil ama en çok merak konulardan birisi. Ürünün bir diğer özelliği ise yükseltilmiş RAM'i; 256MB (DDR2) olan Beaglebone'a karşı Next-Gen Beaglebone'nun RAM'i 512MB (DDR3) olacak.             

 

The Next-Gen BeagleBone


Beaglebone
 

Price

Significantly lower

$89

Processor

Higher performance

AM3358, 720MHZ

DRAM

512MB DDR3

256MB DDR2

Onboard
HDMI

Yes

No

eMMC
Memory

Yes

No

 Software

Angstrom, Ubuntu
and Others

Angstrom, Ubuntu
and Others
                                        


Aktif etkinlik bulunmamaktadır.
ANKET
Endüstri 4.0 için En Hazır Sektör Hangisidir

Sonuçlar