elektrik port üyelik servisleri elektrik port üyelik servisleri

Mikrofon Seçiminde Nelere Dikkat Etmek Gerekir ?

Pek çok konuda olduğu gibi bir mikrofonun alımı ve kullanımından önce bir değerlendirme yapmak gerekir.A- A+
15.01.2013 tarihli yazı 14988 kez okunmuştur.
Bu değerlendirme sırasında şunlar göz önünde bulundurulmalıdır.

Ses kalitesi nasıl? Kullanacağınız yerdeki üretilecek bütün ses frekanslarını aynı ayarda elektriksel enerjiye çevirebiliyor mu... Diğer bir değimle frekans karakteristiği nasıl?

►Elimizde bir yükseltecimiz var ve buna uygun mikrofon almak gerekir.

►İhtiyaca göre mikrofondan en iyi randımanı alabilmek için, mikrofon empedansı ile yükseltecin giriş empedansı da mümkün olduğunca birbirine eşit olmalıdır.(Bu durum enerji transferinin bir kanunudur).Bir kaynağa yük bağlanıyor. Kaynaktan maksimum enerjiyi çekebilmek için, kaynak empedansı (direnci) ile yük empedansının birbirine eşit olması gerekir.Mikrofon içinde aynı kural geçerlidir.

►Mikrofonun kullanma şekli de önemlidir.Örneğin bir toplantıda ellerin serbest kalabilmesi için mikrofonun yakaya takılması gerekebilir.Bir gürültü saptamasında her yönden gelen sesin alınması gerekir.Bir tiyatroda sahnenin iki yanından gele sesin alınması gerekebilir.Bu gibi ihtiyaçlar için farklı mikrofon kullanılacaktır.

►Mikrofonun sadakat derecesini de bilmek gerekir.Mikrofona yapılan konuşma veya verilen müzik çıkışta da aynı tonda çıkıyor mu?

►Hassasiyet.Mikrofon gelen ses dalgalarını yeterli şiddette elektriğe çevirebiliyor mu? Bu yapılamıyorsa, yükselteçte normalin üzerinde ses ayarlaması yapmak gerekli, buda distorsiyona neden olabileceği gibi birtakım gürültü işaretlerini de arttırır.

 
Yukarıda sıralanan değerlendirme konularından; ilk üçü olan "frekans karakteristiği" , "empedans" ve "kullanılma şekli" ile ilgili bilgilerin üretici firma tarafından kataloglarında verilmesi gerekir.


Kaynak : Ses Frekansı Tekniği - Eren Başaran
Osman Kemal Dağ Osman Kemal Dağ Yazar Hakkında Tüm yazıları Mesaj gönder YazdırAktif etkinlik bulunmamaktadır.
ANKET
Endüstri 4.0 için En Hazır Sektör Hangisidir

Sonuçlar