elektrik port üyelik servisleri elektrik port üyelik servisleri

Mikrodenetleyici Modelleri ve Üreticileri |
Elektrikport Akademi

Neredeyse tüm elektronik cihazlarda bulunan mikro denetleyiciler farklı firmalarda ve kendilerine has çeşitliliklerde üretiliyorlar. Bu yazımızda mikrodenetleyici modellerini ve üreticilerini inceleyeceğiz.A- A+
15.04.2013 tarihli yazı 17661 kez okunmuştur.
Farklı türde ve modellerde farklı şirketletin ürettiği modeller bulunmaktadır. Otomobil sektöründe özel kullanılan mikro denetleyicilerinden kıyafetlere dikilebilen cinsten amatör kullanıcılar için olan mikroçiplerden profesyonel geliştiricilere kadar büyük bir yelpazede üretimi ve pazarlaması yapılmaktadır.

► Mikrodenetleyici Üreticileri Albümü: Tıklayın.

 

Mikrodenetleyicilerin İç Yapısı 
 
Microcontroller, MCU veya μC , işlemci (CPU), hafıza (RAM/ROM) ve giriş  çıkış (I/O ports) birimlerinin tek bir entegre paketi içerisine yerleştirilmesi ile gerçekleştirilmiş özel amaçlı bir bilgisayardır. Günümüzde üretilen birçok mikro denetleyici, özellik ve türlerine göre PWM, ADC, USB, USART, CAN, SPI, I2C, LCD gibi ara birim ve özel amaçlı kaydedicilere de sahiptir. Günümüzde entegre üretimi yapan birçok firma (Intel, Atmel, Michrochip, National Semiconductror, Texas Instruments, vb.) mikro denetleyici üretmektedir. Mikro denetleyiciler birbirlerinden sahip oldukları üniteler (ADC, PWM, Zamanlayıcı, SPI, vb), giriş/çıkış bacak sayıları, çalışma hızları, veri ve program yolu genişliği, bellek kullanım şekilleri açılarından farklılıklar arz etmektedirler.
 

► PIC Microdenetleyiciler için : Tıklayın.

Osman Kemal Dağ Osman Kemal Dağ Yazar Hakkında Tüm yazıları Mesaj gönder YazdırAktif etkinlik bulunmamaktadır.
ANKET
Endüstri 4.0 için En Hazır Sektör Hangisidir

Sonuçlar