elektrik port üyelik servisleri elektrik port üyelik servisleri

Lastik Bant ile Adım Adım Helikopter

Birçok insan küçük yaşlarda helikopter ve uçaklara hep merak duymuştur. Bu mekanizmaların nasıl uçtuğunu bilen şimdi bile çok az kişi vardır. Çocuklarla güzel bir proje yapmak istiyorsak şimdi bu adımları takip edelim.A- A+
23.04.2015 tarihli yazı 13247 kez okunmuştur.
Öncelikle helikopterin çalışma prensibini kafamızda canlandıralım. Helikopterin pervanesi dönmeye başladığı zaman pervanenin alt kısmında yüksek, üst kısmında ise alçak basınç oluşur. Böylece helikopter, oluşan basınç farkının etkisi ağırlığından büyük olduğu zaman harekete geçer. Helikopterin ağırlığına eşit olduğu zaman ise sabit kalır. Gelin şimdi adımlara hep birlikte bir göz atalım.
►İlginizi Çekebilir: Yıldızlı Projeler Yarışması

 
Gerekli malzemele listesini aşağıdaki gibi sıralayabiliriz:

Pervane
► Lastik
►Tahta Çubuk
►Fon Kartonu
►Bant
►Ataç

►İlginizi Çekebilir: Çocuk Mühendis

 
Tahta çubuk ile pervaneyi monte ediyoruz. Eğer aldığınız pervanede resimdeki gibi uygun boşluk varsa direk yerleştirebilirsiniz. Eğer yoksa pervane ile tahta çubuğu bantlayabilirsiniz.Tahtanın uç kısmına atacı uygun şekilde bantlıyoruz.
►İlginizi Çekebilir: Ordu'da Çocuk Üniversitesi


İstediğimiz helikopter şeklini fon kartondan kesip oluşturuyoruz ve tahta çubuğa bantlıyoruz.Lastiği pervanin uçundaki çengelden geçirdikten sonra ataca uygun şekilde geçiriyoruz
►İlginizi Çekebilir: Elektrik Adam Oyunu 23 Nisan Kutlu Olsun


Artık bu adımda uçuş işlemine geçiş yapacağız. Bunun için öncelikle pervaneyi döndürebildiğimiz kadar döndürüyoruz. Uygun gerilim sağlandıktan sonra helikopteri üst ve alt kısmından iyi bir şekilde tutuyoruz. İlk önce üst sonra da alt kısmını serbest bırakıp helikopterin harekete geçmesini sağlıyoruz.
 
Aşağıdaki videodan da helikopteri nasıl serbest bırakacağınız hakkındaki kısmı izleyebilirsiniz.
Kaynak:

►Instructables

Ali Selek Ali Selek Yazar Hakkında Tüm yazıları Mesaj gönder YazdırAktif etkinlik bulunmamaktadır.
ANKET
Endüstri 4.0 için En Hazır Sektör Hangisidir

Sonuçlar