elektrik port üyelik servisleri elektrik port üyelik servisleri

Çocuklara Neden Programlama Öğretmeliyiz?

Steve Jobs, Bill Gates, Mark Zuckerberg ve bilgisayar alanında daha birçok isim. Hepsinin ortak özelliği ise küçük yaşta programlama öğrenmiş olmaları. Sistematik ve alternatif düşünme becerisini geliştiren, olaylar arasındaki bağlantıyı görmeyi sağlayan programlamayı çocuklara nasıl öğretebiliriz? Çocuklar için hangi programlar hem eğlenceli hemde öğretici olur ? Geleceğin Steve Jobs'larını yetiştirebilmek için bu yazımızı okuyabilirsiniz.A- A+
18.09.2013 tarihli yazı 63908 kez okunmuştur.

Neden Programlama Öğrenmeliyiz ?

Bugün sadece Bilgisayar ya da Yazılım mühendisliğinde değil tüm mühendislik disiplinlerinde ve matematik bölümünde bilgisayar programlama dersi zorunlu olarak müfredatta yerini aldı. Programlamayla bilgisayarlara ya da diğer makinalara nasıl davranacaklarını söylerken bizde problemlerin nasıl çözüleceğini ve sistemli düşünebilmeyi öğreniyoruz. Kod veya Algoritma yazabilmek bize problemlere farklı yönlerden bakabilme ve en kestirme çözümü bulabilme yeteneği kazandırıyor. 
 
Dünyanın en büyük firmalarının kurucuları ve en meşhur programcılar herkesin küçük yaşlardan itibaren programlama öğrenmesi gerektiğini savunuyorlar.
 
Steve Jobs ;
 
“ Bence bu ülkede herkes bilgisayar programlamayı öğrenmeli. Bir bilgisayar dili öğrenmeli. Çünkü bu, insana nasıl düşüneceğini öğretiyor. Ben bilgisayar bilimini bir sosyal bilim olarak görüyorum. Bu herkesin öğrendiği bir şey olmalı.  
 
 
İlginizi Çekebilir : Hangi Programlama Dilini Seçmeliyim?


Aralarında dünyanın en meşhur programcıları aynı zamanda büyük teknoloji firmalarının kurucularından Sergey Brin, Mark Zuckerberg ve Bill Gates'in de bulunduğu bir grup programcı Amerika'da programlama öğrenmenin yagınlaşması için bir proje başlattılar ve Code.org'u kurdular. Bu proje için hazırlanan videoda niçin programlama öğrenmeli-öğretmeliyiz sorusunu cevapladılar; 
 

 


Neden Çocuklara Programlama Öğretmeliyiz?

Özet olarak programlama öğrenmek insana; sistematik düşünme, problem çözebilme, olaylar arasındaki ilişkileri görebilme, yaratıcı düşünebilme gibi yetiler kazandırıyor. Programlama bilen bir kişi bir makinanın yada sistemin işleyişini daha kolay ve daha hızlı kavrayabiliyor ve problem çözerken makinanın çalışma mantığını göz önüne alarak daha kestirme çözümler üretebiliyor.
 
Çocukluk döneminde öğrenilen bilgilerin yada edinilen yeteneklerin daha kalıcı ve daha efektif olduğunu biliyoruz. Programlamanın bize kattıklarını düşündüğümüzde çocuk yaşta bunları kazanmanın ne kadar değerli olduğunu ve çocuklara programlama öğretmenin ne kadar önemli olduğu yadsınamaz bir gerçek. Sektördeki dünya devlerinin geçmişlerine baktığımızda hepsini ortak noktasının küçük yaşlarda programlama öğrenmeleri olduğunu görüyoruz. En çok kullanılan sosyal ağ olan Facebook'un kurucusu Zuckerberg kod yazmayı 9 yaşında öğrenmiş. Dünya devi Bill Gates'in ilk programı 13 yaşında yazdığı üç taş oyunuydu. 15 yaşına geldiğinde ise BASIC dilinin yeni bir versiyonunu tasarlayıp yazmıştı.

 
►İlginizi Çekebilir: Processing Programlama


Bu nedenle çocuklara bilgisayar derslerinde sıkıcı ofis programlarını kullandırmak ya da "Paint"de resim çizdirmek yerine daha eğlenceli olan bilgisayar programlama öğretilmeli. Bu çocuklara sadece sistematik düşünmeyi öğretmekle kalmayacak aynı zamanda onlara ortaya birşeyler koyabilmenin, üretebilenin hazzını tatıracaktır. Belki de bu "Neden ülkemizden bir Steve Jobs, ya da Bill Gates çıkmıyor? " serzenişinin sonu olabilir.
 


Çocuklara Nasıl Programlama Öğretilir?

Küçük yaşta programlama öğrenmenin önemini kavrayan programcılar bunu kolayştırmak için çeşitli araçlar ve diller geliştirdiler. Çocuklara programlamayı sevdirecek ve eğlendirecek şekilde hazırlanmış bir çok uygulama mevcut. Yazımızın bu kısmında bu araçların arasından seçtiğimiz en iyi 4 uygulamayı inceleyeceğiz.
 


1. Microsoft Small Basic


Microsoftun geliştirdiği program daha çok ilkokul çağındaki çocuklara hitap ediyor. Programlama öğrenmek isteyen büyükler için de iyi bir seçenek olabilir. Programın en büyük avantajı Türkçe'yi desteklemesi ve Microsoft tarafından Türkçe döküman yayınlanması. Microsoft'un dökümanı dışında birçok Türkçe uygulama ve döküman mevcut. Ayrıca çok basit ve kolay bir arayüzü var. Small Basic te yazılan programlar tek bir buton ile Visual Basic'e aktarılabiliyor. Kodların hemen sağında sıkıcı kavram ve tanımlara girmeden basit bir şekilde girilen kodla ilgili bilgiler gösteriliyor. Seçilen nesneye ait özellikler ve metodlar listeleniyor.
 


Sonuç olarak burada paylaşacağımız programlar arasında kodlama öğrenmeye başlamak için en idealinin Small Basic olduğunu söyleyebiliriz. Ayrıca gerçek bir programlama dili öğrenme aşamasına gelindiğinde C# ile benzerliğinden dolayı C# öğrenmede büyük kolaylık sağlayacaktır.
 
 


2. Scratch


MIT tarafından geliştirilen uygulama Hayal et, kodla, paylaş sloganıyla duyuruldu. Tamamen görsellik ön planda ve 8 yaş ve üzeri çocuklara hitap ediyor. Sadece çocuklar değil herkes bu uygulama yardımıyla oyunlar, animasyonlar hazırlayabilir. Yayınlandığı 2007 yılından bu yana 1 milyondan fazla proje paylaşılan geniş bir paylaşım ağı mevcut. Uygulama Türkçe olarak kullanılabiliyor ve internette onlarca Türkçe doküman bulmak mümkün. Milli Eğitim Bakanlığı'nın bir projesi olan EBA(Eğitim Bilişim Ağı) da görsel bir eğitim var ve Scratch 'in kendi web sitesinde de uygulamalı bir eğitim mevcut.
 
Uygulama bloklar kullanılarak yazılıyor. Blokların üzerinde kontrol ifadeleri Türkçe olarak yer alıyor. Tamamen programlamanın mantığını anlamaya yönelik olarak tasarlanmış. Hiç bir kod ezberlemeden uygulama geliştirmeye olanak tanıyor. Uygulamayı ilk açtığımızda bir karakter geliyor ve bu karakter üzerinden uygulamamızı yazıyoruz.
 
 


3. KoduLab


Kodu Game Lab yine Microsoft tarafından oyun yazmak için geliştirilmiş. Daha çok 13 yaş üzeri çocuklara hitap eden bir arayüzü var. Türkçe desteği olmadığı için İngilizce bilenler için daha kullanışlı. Scratch'e göre daha az popüler ve daha az kullanışlı fakat daha karmaşık oyunlar geliştirmek mümkün. İnternette çok fazla Türkçe döküman bulmak mümkün değil. Bu yüzden ülkemizde de pek kullanılmıyor.
 4. AppInventor


MIT tarafından Android uygulama yazmak için geliştirilen bu uygulama çok popüler. Sadece çocukların değil herkesin kolay bir şekilde Android uygulama geliştirebileceği bir uygulama. Scratch gibi AppInventor'de uygulama geliştirmek için blokları kullanıyor. Türkçe desteği olmaması dezavantajları arasında. Fakat temel seviyede ingilizce bilen birisi için AppInventor kullanmayı öğrenmek çok zor olmayacaktır. Ayrıca Youtube'da Türkçe olarak hazırlanmış eğitim videolarıda bunu kolaylaştıracaktır.
 
 

Tüm bu araçlar çocukların merakını arttıracak, onları araştırmaya ve daha çok öğrenmeye sevk edecektir. Üretebildiklerini gören, içlerindeki mucidi keşfeden çocuklar bunun hazzını tadacak ve belkide geleceğin programcıları, mucitleri Zuckerberg'i, Steve Jobs'ı, Bill Gates'i olacaklar...
 
Kaynaklar:
 
► strach.eba.gov.tr
► strach.mit.edu
► appinventor.mit.edu
► smallbasic.com
► kodugamelab.com
Mustafa Alper Balım Mustafa Alper Balım Yazar Hakkında Tüm yazıları Mesaj gönder YazdırAktif etkinlik bulunmamaktadır.
ANKET
Endüstri 4.0 için En Hazır Sektör Hangisidir

Sonuçlar