elektrik port üyelik servisleri elektrik port üyelik servisleri

Almanya Sınırlandırılmış Elektirk Kullanımına Başlıyor

Köln'de ödenemeyen faturalar sonucu elektriği kesilenlerin mağdur duruma düşmemesi için örnek bir proje uygulanacak.Projeyle, kişinin tüm elektriğinin kesilmek yerine yeterli miktarda temel ihtiyaçlarını karşılayabileceği oranda sınırlanmış elektrik alabilmesi planlanıyor.A- A+
01.10.2012 tarihli yazı 14074 kez okunmuştur.
Özellikle son yıllarda Almanya'da elektrik ücretlerinde sıkça rastlanan zamların ardından, ödenmeyen faturalar sonucu elektrik kesintisi vakalarında da önemli bir artış yaşanıyor. Köln'de geliştirilen bir projeyle düşük geliri nedeniyle zaten zor şartlarda yaşayan ve ödenemeyen faturalı yüzünden elektrik kesintisiyle daha da mağdur duruma düşen ailelerin bu mağduriyetlerinin ortadan kalkması planlanıyor.Çok sayıda Türk'ün de yaşadığı Meschenich semtindeki Kölnberg mahallesinde toplam 660 dairenin bulunduğu üç binada uygulanacak projede, faturanın ödenmemesi durumunda tamamen elektrik kesintisi yerine bu kişilere temel ihtiyaçlarını karşılayabilmesi için saatte 1000 Watt ile sınırlı elektrik verilmesi sağlanacak.
 
AKILLI SAYAÇLARLA UYGULANACAK
 
Projenin fikir babası olan Sol Parti Köln Teşkilatı Sözcüsü ve Köln Belediye İşletmesi Denetleme Kurulu Üyesi Jörg Detjen, düzenlenen basın toplantısında şu bilgileri verdi 'Faturalarını ödeyemediği için geçtiğimiz yıl Köln'de 10 bine yakın kişinin elektriği kesildi. İnsanların hiç elektrik olmadan yaşamasını kabul edemeyiz. Bunun için bir çözüm aradık. RheinEnergie firmasıyla da görüşüp, bu insanların faturaları ödenene kadar sınırlı da olsa elektrik almasını sağlayan bir çözüm üzerinde durduk. Pilot uygulamayı yılbaşından itibaren Kölnberg'de başlatıyoruz. Binalara akıllı sayaçlar yerleştirilecek. Firma sayaca direk merkezden müdahale edebilecek. Ödeme yapmayan kişinin elektrik kullanımı saatte 1000 Watt ile sınırlanacak. Böylece kişi karanlıkta kalmadan, en azından yemek pişirme ya da aydınlanma gibi temel ihtiyaçlarını giderebilecek.
 
BORCU ÖDEME KONUSUNDA ÜCRETSİZ BİLGİLENDİRME
 
Detjen, 'Normalde faturayı ödemeyenlere 3 kez uyarının ardından elektrik kesintisi uygulanıyor. Proje içindeki bu binalarda ise faturayı ödeyemeyen kişiye dördüncü bir mektup gönderilerek kullanım miktarının indirildiği bildirilecek. Bu aşamadan sonra RheinEnergie'nin yanında Tüketici Koruma Merkezi veya Caritas Derneği ile bağlantı kurularak kişinin borcunu hangi şartlarda ve nasıl ödeyebileceği konusunda bilgilendirilecek. Bu bilgilendirme de ücretsiz olacak dedi.
 
İNSANIN TEMEL HAKKI
 
Toplantıya katılarak projeye destek veren Avrupa Parlamentosu'nun Sol Partili Milletvekili Gabi Zimmer, şunları söyledi 'Elektrik ücretlerindeki artışlar özellikle Avrupa genelinde dar gelirli kesimi vuruyor. AB içinde enerji ücretlerini ödeyemeyecek durumda olan yaklaşık 50 milyon insan var. Almanya'nın NRW Eyaleti'nde ise 2010 yılı itibariyle fatura ödeyememesi sonucunda 120 bin kişinin elektriği kesilmiş. Bu sayı giderek artıyor. İnsanların en azından evinde ısınabilmesi ve yemek yapabilmesi gerekir. Bu temel bir haktır. Bunun için bir düzenlemeye ihtiyaç var. Proje bu düzenlemenin hazırlanması için çok önemli bir uygulama olacak. Projenin başarılı olması ve ilerleyen dönemlerde uygulamanın yerel yönetimlerden ulusal baza kadar genişletilmesini en büyük isteğimiz diye konuştu.
 
 
KAYNAK: Focus Haber

ANKET
Endüstri 4.0 için En Hazır Sektör Hangisidir

Sonuçlar
Aktif etkinlik bulunmamaktadır.