elektrik port üyelik servisleri elektrik port üyelik servisleri

Yük Taşıyan Robot Kaplumbağalar

Bilim insanları, akla gelebilecek her alanda gelişen teknolojinin insan hayatını kolaylaştırması adına projeler geliştirmeye devam ediyor.Yük taşıyan robot kaplumbağa da bunun son örneği.A- A+
05.10.2012 tarihli yazı 11616 kez okunmuştur.
Hızla gelişen robot teknolojisine en yeni ve ilginç projelerden birini sunan İsviçre’deki Zürih Federal Teknoloji Enstitüsü’ne (ETH Zurich) bağlı bilim adamlarının en son projesi: Robot kaplumbağa.
 
Enstitüde çalışmalar yürüten İsviçreli öğrenciler, yüzdüğü esnada yük taşıyabilen bir kaplumbağa geliştirmeye çalışıyor. Suda bir balık ya da tekne kadar hızlı ilerleyemese de, Naro-Tartaruga adı verilen robot önemli miktarda yük taşıyabilecek. İsviçreli mühendislerin kaplumbağa tercih etmesindeki bir diğer sebep, kaplumbağaya büyük bir batarya konulabilmesi. Dahası, su üzerinde kontrol edilmesi birçok nesneye göre çok daha kolay olacak.
 
Silindir şeklindeki alüminyum kaplumbağa , su üzerinde kollarını kullanarak hareket edecek. 2008 yılında tuna balığının sudaki hareketleri üzerinde çalışmalar yapan İsviçreli mühendisler, kaplumbağanın en iyi hareket kabiliyetine sahip olması için ya yüzgeç ya da pervane kullanması gerektiğini düşünüyor. Bu konuda karar kılınmasının ardından, su üzerinde gidecek yeni nesil robotların da önü açılabilir.
 
KAYNAK: Ntvmsnbc

ANKET
Endüstri 4.0 için En Hazır Sektör Hangisidir

Sonuçlar
Aktif etkinlik bulunmamaktadır.