elektrik port üyelik servisleri elektrik port üyelik servisleri

Almanya Gübreden Enerji Üretimine Destek Verdi

Türkiye'de hayvansal atıklardan elektrik üretiminin artması için kurulacak biyogaz tesislerine Almanya Destek verecek.A- A+
27.09.2012 tarihli yazı 9098 kez okunmuştur.
Alman Uluslararası İşbirliği Kurumu (GIZ) Türkiye Direktörü Gülay Yaşın yaptığı açıklamada, Türkiye'nin ekonomik ve demografik büyüme nedeniyle enerji ihtiyacının hızla artığını söyledi. Hayvan atıklarıyla çalışabilecek 4 bin 500 biyogaz tesisi kapasitesinin bulunduğunu söyleyen Yaşın, Türkiye'nin sadece 36'sı çalışan 85 tesise sahip olduğunu belirtti.
 
Yaşın, son yıllarda yenilenebilir enerji kaynakları kullanımının artmasına karşın, oranın hala düşük seviyelerde kaldığına dikkati çekerek, "Farklı çalışmalar, Türkiye'deki en önemli yenilenebilir enerji kaynaklarının rüzgar, güneş ve jeotermal olduğuna dikkati çekmektedir. Buna karşın Türkiye'nin yüksek biyokütle yani biyogaz potansiyeli de vardır. Bu potansiyel ise şu an için yeterince değerlendirilmemektedir" diye konuştu.
 
Yaşın, Alman Uluslararası İşbirliği Kurumu ve Çevre Yönetimi Genel Müdürlüğü tarafından yürütülen projenin Alman hükümeti fonlarından desteklendiğini belirterek, şöyle devam etti:
 
"Projeyi hazırlarken bir analiz çalışması yaptık. Bölge potansiyellerinin belirlenmesi amacıyla Türkiye'de il il tarama yapıldı. Çalışma sonucunda, Türkiye'de 4 bin 500 biyogaz tesisini işletecek kadar hayvansal atık potansiyeli olduğunu saptadık. Sadece hayvansal atıktan kazanılan biyogazla Türkiye'nin enerji ihtiyacının yüzde 6-11'ini karşılamak mümkün. Biyogaz üretimi sonrasında ortaya çıkan fermantasyon artıklarının gübre olarak kullanımıyla kimyasal gübre kullanımı da önemli oranda düşecek. Bu sayede yer altı sularındaki tarımsal atık kaynaklı nitrat önlenecek."
 

ANKET
Endüstri 4.0 için En Hazır Sektör Hangisidir

Sonuçlar
Aktif etkinlik bulunmamaktadır.