elektrik port üyelik servisleri elektrik port üyelik servisleri

Samsun'da Rüzgar Santrali Kuruluyor

Kuzey Amerika , Asya Pasifik ve Avrupa'da faaliyet gösteren İngiltere merkezli yenilenebilir enerji şirketi RES, Samsun'da 48 MW'lık rüzgar santrali kurmak için 75 milyon euro yatırım yapacağını açıkladı.A- A+
22.09.2012 tarihli yazı 9107 kez okunmuştur.
Düzenlenen basın toplantısında RES Mediterranean CEO'su Jean-Marc Armitano, "İlk etapta Samsun'da yapacağımız 48 MW'lık yatırımın toplam tutarı 75 milyon euro olacak. Bu yatırıma 2014 yılında başlayıp 2016 yılında tamamlamayı hedefliyoruz" diye konuştu.
 
RES'in Türkiye'de elinde bulundurduğu toplam üretim lisansların kapasitesi 170 MW düzeyinde. Şirket şu ana kadar dünya genelinde 6,000 MW'lık rüzgar enerjisi kapasitesine sahip tesisler geliştirirken bu tesislerin 700 MW'ın mülkiyeti ve işletmesi RES grubunun elinde bulunuyor.
   
Güneş Enerjisi de Sırada
 
RES Mediterranean Ticari Direktörü William Hopkins, "Önümüzdeki 10 yıl boyunca Türkiye'de rüzgar ve güneş enerjisine odaklanacağız" dedi.
 
Türkiye'de üç yıldır faaliyet gösterdiklerini belirten Hopkins, "İlk lisansımızı 2011 yılında devraldık. Türkiye'deki hedefimiz rüzgar pazarında yüzde 5 paya sahip olmak ve önümüzdeki 10 yıl boyunca her yıl 50-100 MW portföyümüze eklemek" diye konuştu.
   
Armitano, Samsun'daki proje ile ilgili olarak  proje finansmanı kullanmayı düşündüklerini belirterek, "Genelde bu tür yatırımlarda yüzde 15-30 arasında öz sermaye kullanılır, gerisi ise uzun vadeli kredi olarak kullanılır. Türkiye'deki yerel bankalarla da görüşmelerimiz mevcut" dedi.
 
Armitano, Türkiye'de proje bazlı ortaklık fırsatlarını da değerlendirdiklerini sözlerine ekledi.
 

ANKET
Endüstri 4.0 için En Hazır Sektör Hangisidir

Sonuçlar
Aktif etkinlik bulunmamaktadır.