elektrik port üyelik servisleri elektrik port üyelik servisleri

Yandex.Browser ile İnternet Tarayıcısı Savaşları

Yandex ülkemize hızlı ve etkili bir giriş yaptı daha çok televizyon reklamlarıyla bunu başardılar ama bu reklamlar ne kadar etkili oldu tartışılır. Yandex’ in harita, panorama, depolama, arama gibi bir çok uygulamasının yanında şimdi yeni internet tarayıcısıyla karşımızda. Gelin şimdi Yandex’in stratejisi ve ürünlerini birlikte inceleyelim...A- A+
12.03.2013 tarihli yazı 14996 kez okunmuştur.
İnternet tarayıcıları arasına iddalı şekilde giren Yandex.Browser Google Chrome altyapısını kullanarak oluşturuldu. Diğer tarayıcılardan elbette sürüm açısından eksikleri var fakat onlardan geri kalır gibi bir durum söz konusu değil. Geri kalması Chrom’uın altyapısını kullandığı için mümkün değil. Chrome’un altyapısını kullanarak kullanıcılarına hız, güvenlik ve internet’te rahat kullanım sunuyor.

Web sayfası tasarımında önemli olan browser uyumluğu için birçok browser kullanmak zorundayım bu nedenle Yandex.Browser da artık listemde yer alıyor. Kullanıma başladıktan sonra gerçekten diğer tarayıcılardan hız ve kullanış yönünden daha etkili olduğunu fark ettim. Ancak benim gibi alışkanlıklarından kolay kolay vazgeçemeyenler için Yandex.Browser sıradan bir internet tarayıcısı konumunda.

Yandex.Browser başlangıcında içeri aktarma özelliğini kullanarak daha önce Chrome, Mozilla, İE tarayıcılarında kullandığımız bazı ayarlar, mevcut favoriler ve geçmişte giriş yaptığımız siteleri aktararak Yandex’te de değişmeden kullanabiliyoruz.

Chromium tabanlı bir tarayıcı olduğu için performansı diğer Chromium tabanlı tarayıcılar gibi hızlı bir kullanım sunuyor. Chrome‘da olduğu gibi arama çubuğun da yazdığınız kelimeleri direk olarak Yandex arama motorlarında aratabiliyorsunuz. Zaten bu sabit bir özellik haline geldi. Yandex.Browser  da size bu imkanı sunuluyor.


Yandex tarayıcı indirip deneyen olursa, bu chrome diyebilir. Pek bir farkları yok görünüm açısından. Peki gelelim madalyonun diğer yüzüne. Google açık kaynak kodlu olarak sunduğu Chrome’un bir benzerini yapan Yandex’e neden bu imkanı sundu. Yandex rakibi olduğu Google’ın altyapısını kullanarak neden önemli bir ürünü piyasaya sürdü.
Aslına bakarsak bunun cevabı çok basit. Google yıllardır kendini zorlayacak rakip arayışındaydı ve bunu ne Bing nede Yahoo mevcut yapılarıyla başaracak güçte görünüyorlardı. Eğer rakipleri teknolojiyi yakalayamıyorsa açık kapı bırakarak rekabetin sürmesini isteyen bizzat Google oldu.

Yandex Türkiye pazarında ciddi yatırımlarla geldi. Google bu girişle kayba uğradı mı ? Tabiki hayır aksine daha güçlü çünkü her ürününe rakip olacak bir Rus devi var artık. Artık müşterilerine ürünlerini daha objektif olarak pazarlayabilecek. Nasıl mı ? Hadi gelin birlikte bir deneme yapalım tarayıcınızdan Google, Yandex, Bing ve Yahoo’nun arama motoru sayfasını açalım.. Açtınız mı ? Eminim bu gözleme katılmışsınızdır. Dilimizde eş anlamlı bir kelimeyi seçerek GÖRSEL aramalarda aratın. Şimdi rekabetin getireceği gücün farkında varacaksınız.

İddialı bir yorum yapacağım ancak Google ile fazlasıyla haşır neşir olan biri olarak söyleyebilirim ki eğer bir gün gerçek manada yapay zeka arama motorunu üretecekse bu kesinlikle Google olacaktır. Zaten test sürüşüne Google gözlüğüyle başladılar… İnternet üzerinden Google’ın büyülü dünyasını ürünleriyle keşfetmeye hazır olun derim.
 

ANKET
Endüstri 4.0 için En Hazır Sektör Hangisidir

Sonuçlar
Aktif etkinlik bulunmamaktadır.